Zemřel bývalý ředitel našeho gymnázia, leden 2017

PhDr. et PaedDr. Josef Bílek, CSc. byl jihočeský rodák, narodil se 15. června 1939 v malebné vesnici Kluky na Písecku. Po absolvování Vyšší pedagogické školy v Českých Budějovicích v r. 1958 nastoupil na „umístěnku“ do Mostu, odkud se vrátil v roce 1960 na Písecko jako učitel základní školy v Miroticích, po vystudování Filosofické fakulty UK v Praze r. 1965 působil nejdříve jako pedagog na Pelhřimovsku a od roku 1970 na Jindřichohradecku. Byl rusistou s příklonem k marx-leninismu, ale jeho zájmy zasahují významně i do regionální historie. Z jeho samostatných publikací lze jmenovat Pelhřimovsko v české literatuře (1967), Kamenice nad Lipou v literatuře, umění a vědě (1970) a Literárně-rusistický místopis jižních Čech (1987). Byl též pilným dopisovatelem zaniklého píseckého týdeníku Zítřek. Celkem napsal, publikoval  a odreferoval téměř 250 prací. (zroj: časopis Otavín č. 1/2000)

V letech 1971 - 1985 působil jako ředitel třeboňského gymnázia, poté jako učitel na Gymnáziu Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci.

Čest jeho památce.

Anna Kohoutová