Afghánistán očima vojenského kaplana

Ve středu 9. října 2013 se konal první otevřený seminář z dějepisu ve školním roce 2013/2014. Jeho hostem byl někdejší vojenský kaplan P. Miroslav Jordánek, který se s námi přišel podělit o své zážitky ze dvou misí v Afghánistánu, kterých se účastnil. Měli jsme tak možnost vyslechnout autentické svědectví o poměrech v Afghánistánu, úloze českých vojáků i seznámit se s náplní údělu vojenského kaplana. Kaleidoskop poutavého vyprávění smutných i veselejších příběhů doplňovaly velmi působivé fotografie a videa, které na člověka prostě musely udělat dojem. Dostalo se rovněž i na dotazy z publika, takže všichni mohli odcházet s přesvědčením, že se jednalo bezpochyby o naplno prožitý odpolední čas.
Akce se uskutečnila ve spolupráci s organizátory Františkánských misií 2013.

Text a foto Václav Pražák

P. Mgr. Miroslav Jindřich Zdík Jordánek, OPraem. je bývalým vojenským kaplanem 4. brigády rychlého nasazení. Působil jako vojenský kaplan od dubna do prosince 2004 mezi českými vojáky účastnícími se mise KFOR v Kosovu, od dubna 2007 mezi pětaosmdesáti vojáky českého kontingentu Provinčního rekonstrukčního týmu Fajzabád na severovýchodě Afghánistánu a v roce 2009 s více než třemi sty vojáky v afghánské provincii Lógar. Kromě duchovní a lidské podpory vojáků se také podílel na humanitární pomoci české armády v této zemi. Za obětavou činnost v kaplanské službě u Armády ČR byl oceněn Pamětní medailí České biskupské konference pro rok 2011. Je členem řádu premonstrátů a v současné době působí v klášteře v Milevsku.

Autor: Václav PražákAutor: Václav PražákAutor: Václav PražákAutor: Václav PražákAutor: Václav PražákAutor: Václav PražákAutor: Václav PražákAutor: Václav Pražák