Nacházíte se zde: Úvodní stránka / O Škole / Historie

Unikátní fotografie z třeboňského archivu

Dopátrat se vzácných archivních materiálů, které mapují historii naší školy, není jednoduché. Jsme přesvědčeni, že ty nejvzácnější jsou stále součástí soukromých sbírek pamětníků či našich absolventů - a my budeme opakovaně zveřejňovat výzvy a snažit se tyto vzácné materiály kompletovat a postupně zveřejňovat. Část dokumentů je bezpečně uložena v depozitech Státního oblastního archivu v Třeboni, část ve Státním okresním archivu v Jindřichově Hradci.

Navštívili jsme třeboňský archiv a v jeho badatelně nahlédli do několika obálek s historickými fotografiem. Prohlédněte si žáky školy z konce 2. světové války a dva unikátní pohledy v porovnání se současným stavem. Obě fotografie dokumentují interiéry školy z doby, během které vznikly na budově gymnázia, stejně jako v jejích sbírkách veliké škody - sídlila zde německá letecká škola.

Anna Kohoutová

foto: ako, archiv gymnázia, SOA Třeboň

Německá letecká škola v budově gymnázia na konci válkyZdevastovaná zadní část auly s šoupacími dveřmiDnešní pohled na stejné místo, parkety jsou původníAbsurdní výzdoba schodiště do druhého patra, zábradlí je dodnes stejnéDnešní podoba stejného místa - válečná výmalba pod současnými štuky stále existuje