Nacházíte se zde: Úvodní stránka / O Škole / Historie

20. září 1906 byla otevřena nová budova gymnázia

Přestože byla hrubá stavba budovy dokončena už v roce 1905, dlouho poté se v ní ještě pracovalo. V učebnách, kabinetech, knihovnách a šatnách byla instalována železná kamna (téměř v každé místnosti jsou zachovány vysoké niky, kde stála kamna - topilo se většinou z chodby), v ředitelně, sborovně a v bytech školníka a ředitele kamna kachlová. Umělé osvětlení zajišťovaly petrolejové lampy - tento komfort byl zajištěn jen na chodbách, ve sborovně a 3 učebnách. Nábytek byl zčásti použit starší. Budova byla zkolaudována až 15. září 1906, vyučovat se začalo 20. září 1906. Ve školním roce 1906/1907 pracovalo na gymnáziu 15 učitelů povinných předmětů, 3 učitelé pro nepovinné předměty a ředitel dr. Josef Novák (latina/řečtina/čeština). Oficiální slavnostní odevzdání budovy a velká společenská událost pro celé město a okolí se odehrály o osm dní později - 28. září.

Přesně před 110 lety se začala psát historie na tehdejší dobu velmi honosné a moderní budovy třeboňského gymnázia.

Z třeboňského archivu jsme získali krásnou fotografii, kterou jsme při této příležitosti vyvěsili ve 2. patře vedle auly - pokochejte se.

Anna Kohoutová

20. září 2016

Foto: ako, starý pohled ze sbírky pana Jana Přibila

Stará fotografie v původní paspartě, získali jsme její kopii - viz 2. patro gymnáziaUpravená unikátní fotografiePůvodní plány architekta Nekvasila - visí v ředitelně školyHrubá stavba byla dokončena na přelomu roku 1906, při zvětšení si všimněte detailů, lidí okolo školy...