Výtvarná dílna Jana Novotného pro naše studenty

V týdnu od 6. do 10. března 2017 se vybrané třídy ( kvarta, kvinta, sexta, 1. a 2. ročník) v rámci výtvarné a hudební výchovy zúčastnily zajímavé výstavy v Domě Štěpánka Netolického na Masarykově náměstí v Třeboni.

Nejprve žáky přivítal architekt, stavař a malíř Honza Novotný, který prožil dětství a mládí v Třeboni. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Českých Budějovicích a poté obor pozemní stavby na ČVUT v Praze. Od sedmdesátých let pracoval jako projektant a zároveň pokračoval ve studiu architektury na pražské Akademii výtvarných umění.  Mezi jeho profesi a celoživotním dílem je tak možné najít řadu paralel. Kresby, grafiky a akvarely, které jsou na výstavě zastoupeny, často zachycují dojmy a situace z autorových cest. Poodhalují skrytá zákoutí měst, zapadlé dvorky, střechy, ploty, branky...Námětem jeho obrazů je často i rodná Třeboň, která je pro něj, jak sám konstatuje, jako překrásná učebnice, která má stále nová vydání. Novotný vystavuje převážně v Praze, ale podílel se třeba také na výstavách v Polsku, Rakousku či Německu. V Třeboni měl poslední výstavu před sedmi lety.

Po krátké přednášce pedagog Jan Novotný žáky učil kreslit a malovat ve výtvarné dílně.

Text: Mgr. Jana Havlová

Foto. Mgr. Vilém Roženský