Gymnázium Třeboň

Historický okruh jižní Anglií

 Během čtyř dnů nám anglické léto ukázalo svou přívětivou tvář, takže jsme zažili hlavně slunce, občasnou oblačnost a jen příležitostný déšť. Na ostrov jsme se dostali trajektem, což byl pro některé velmi zajímavý zážitek, trajektem jsme též Británii opouštěli. Nepřenosným kulturním obohacením byl také zážitek z pobytu v anglických rodinách. V následujících zprávách našich žáků si můžete přečíst, jak vypadaly jednotlivé dny.

 Všem účastníkům naší cesty patří pochvala za vzorné chování a reprezentaci školy během celého pobytu. Poděkování patří naší paní průvodkyni Jarmile Hánečkové za její odbornost, vstřícnost a veškeré pracovní nasazení. Děkujeme též našim trpělivým řidičům – panu Bečvářovi a obzvláště laskavému a veselému panu Tvrdému. Za veškerou přípravu zájezdu v termínu 13.8. - 18.8. 2017 vděčíme CK Školní zájezdy, zejména referentce paní Knoflíčkové, která si zájezd jela osobně zkontrolovat.


Text: Lenka Kopečková

 Foto: Lenka Kopečková, Ivana Čurdová, Šimon Čížek

 19.8.2017

  

Portsmouth, den první

 Do Portsmouthu, největšího britského přístavu,  jsme dorazili po deváté hodině ranní. Jako první na nás čekala návštěva vojenských doků a loď Warrior. Warrior (Válečník) byla první britská pancéřovaná loď. Disponovala třemi palubami, plachtami a pro případ nouze i parními kotli. Poté jsme navštívili Victorii, nejstarší válečnou loď na světě. Tato loď byla vybavena 100 děly  rozmístěnými po pěti palubách a právě  na první palubě zemřel 21.10.1805 britský válečný hrdina admirál Nelson. Jako třetí a poslední loď jsme navštívili vrak lodi Mary Rose. Tato loď byla převrácena větrem 19.7. 1545 a vyzdvižena 11.10.1982 a nyní je vystavena ve speciálním muzeu. Celou prohlídku přístavu jsme zakončili okružní plavbou přístavem.

 

Vojta Pumpr a Ondřej Bouchal (sekunda)

  
Oxford, den druhý

 Ráno jsme se setkali na meeting pointu a vyrazili na okružní jízdu Oxfordem. Naše první zastávka byla v Bradavicích, tedy v Christ Church College. Nejvíce nás asi uchvátila jídelna, která je jídelnou z Harryho Pottera, ve filmu je ale mnohem větší. Unaveni a zmoženi jsme se dále kochali dalšími kolejemi a historickým jádrem města za doprovodu  paní průvodkyně.

Pak jsme byli odvedeni na místo, kde nás čekal vytoužený rozchod. Většina lidí brala Primark  útokem. Někteří šli na kafe a někteří dali přednost jídlu – někdo stihl všechno! Když byl čas, setkali jsme se u věže - kromě tří studentů, kteří čekali na jiném místě... Po prohlídce botanické zahrady nás už  čekala jen cesta na autobus a tradá do rodin.

 Justýna  Schiendlová a Kateřina Vondráková (sexta)

 

 Stonehenge a Salisbury, den třetí

 Konečně  jsme se vydali k těm šutrům, kterým říkají Stonehenge. Zprvu jsme navštivili muzeum, kde jsme se dozvěděli o historii tohoto místa. Poté nás místní autobus dovezl až ke Stonehenge. I přesto, že tam bylo hodně lidí, tak nám to nezabránilo udělat si „selfičko“ s paní Šálkovou Dufkovou a vytvořit s ostatními studenty lidskou podobu Stonehenge.

Další zastávkou bylo malé městečko Salisbury. Tam na nás čekala katedrála, kde je uložena Magna Charta. I když nás kultura velmi přitahuje, nedokázali jsme odolat Poundlandu, kde je vše za jednu libru. Po nákupech jsme odjeli zpět do anglických rodin.

 Natálie Šarmanová, Klára Pešlová a Eliška Mráčková (kvarta)

 

 Londýn, den čtvrtý

Den začal, jak jinak než nelidsky - v 5:00 a.m. Pokračování nás překvapilo. Nebylo totiž o moc lepší. Venku se třpytily padající kapky, jež bičovaly naše nevyspalá těla a vysávaly z nich zbytky tepelné energie. Následovala úmorná cesta do Londýna, doprovázená zvučným hlasem naší průvodkyně šířícím se výkonnými reproduktory našeho vozu. Teprve poté, co jsme si všichni objednali párky a byli prostřednictvím interkomu našeho vozidla informováni o situaci, že si jistý jedlík objednal čtyřnásobnou porci, mohla naše ztěžklá víčka konečně klesnout, aby byla po 5 minutách slastného spánku opět vyrušena. Konečně jsme tam byli - u Buckinghamského paláce.  

V této skromné „chajdě“ jsme viděli: červené palcové rukavice typu Vancouver 2010, dvě růžově polstrované sesle a legenda praví, že se v těchto končinách nedopatřením ocitla i bižuterie z České republiky. 

  Po opuštění chýše, pikniku s holuby a krátkém rozchodu na Leicester Square, jsme se ocitli na Trafalgar Square, kde jsme se pokoušeli dobýt hřbety šťastných lvů za dohledu už méně šťastného strážce veřejného pořádku. V davovém šílenství jsme se odsud prodrali až k domu premiéra UK. Pokud snad někteří z nás zastávali názor, že to nejhorší už musíme mít za sebou, realita jim rychle otevřela oči. Přišlo metro. 

  Rozdělili jsme se do tří formací - Alfa, Bravo, Charlie. V soupravě byla zaujata formace chaos a z nevysvětlitelného důvodu se nám podařilo stanici nepřejet, konejšivá úleva však neměla nastat, neb se na stanici zjevily pouze dvě skupiny. Mise formace Charlie skončila fiaskem, nepodařilo se nastoupit žádnému členu výpravy. Po několika minutách čekání se z metra vyvalila i poslední zpocená formace. 

  V neuspořádaném uskupení jsme se přes veřejné WC, které mírně připomínalo chlívek, a po následném útoku na Tesco, konečně přesunuli k našemu úžasnému autobusu s reproduktory. Po čekání na skončení jedlíkovy občerstvovací činnosti se mohlo jet. 

   Šimon Čížek (sexta) a Aneta Brothánková (septima)

 

 

 

 

Portsmouth, loď VictoryPortsmouthDárek pro anglickou rodinu - děkujeme pí ČervenéOxford, Christ Church CollegeAnglický obědOXford, po nákupní horečceOxford, Botanická zahradaStonehenge, muzeum"Živé" Stonehenge - dalo trochu práce... Anglická večeřeBuckingham Palace - královské přivítáníLondýn, Trafalgar SquareNaše průvodkyně - pí Hánečková

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout