2. setkání parlamentů

S radostí jsme totiž přijali pozvání místního gymnázia, které připravilo již druhé setkání studentských parlamentů. Spolu s naší milou koordinátorkou jsme se staly čtveřicí vlakových cestovatelek, která bez problémů dorazila na místo ve smluvený čas. Čekalo nás vřelé přivítání panem ředitelem a vedením parlamentu. Po krátkém seznámení s ostatními účastníky jsme potkali i naši paní ředitelku, která se zde účastnila Setkání ředitelů.

Samotná akce začala společným obědem, lepší start jsme si tudíž ani přát nemohli. Následovala ukázka zasedání parlamentu na DG a SOŠE a představení grantů. Jejich parlament obdržel finanční dar a nyní rozhoduje, jak a kde ho použít. Zapojily jsme se zde do debaty a poskytly snad i užitečné rady z praxe, například z fungování školního časopisu. Rovněž proběhla prohlídka budovy.

Po krátké přestávce začal poslední blok schůze – debata za zavřenými dveřmi. Spolu s dalšími zástupci z jiných škol jsme si vyměňovali zkušenosti, názory a řešili například motivaci. Tento rozhovor byl dle mého nejpřínosnější částí celého dne. Nahlédli jsme pod pokličku několika zajímavým tématům a odnášíme si mnoho rad i zkušeností.

Celý den jsme vlastně hodně diskutovali. Při zpáteční cestě jsme dokonce ve vlaku narazily na bývalého absolventa naší školy, se kterým jsme vášnivě debatovali nejen o českém školství. Setkání s ostatními parlamenty pro nás bylo v mnohém inspirativní, domů jsme se vrátily nadšené a plné nových vizí či nápadů, které s největší pravděpodobností využijeme i u nás.

Markéta Fischerová
SPGT