TALENTAKADEMIE opět s naší účastí

Ve dnech 12. - 14. června 2023 se v Českých Budějovicích uskutečnil 6. ročník Talentakademie jihočeských nadějí, který pořádá spolu s Gymnáziem Česká Nadační fond jihočeské naděje. Pestrého třídenního programu, jehož hlavními tématy byla tentokrát biologie, zemědělství a agrotechnologie se na základě nominace našich učitelů chemie a biologie zúčastnili dva naši talentovaní žáci: Jan Hána a Jakub Fiktus (oba ze septimy).

Talentakademii zahájil tradičně jihočeský hejtman Martin Kuba, jejím patronem a prezidentem se pro letošní ročník stal oblíbený český moderátor, novinář a vysokoškolský pedagog Václav Morave, který měl po úvodním ceremoniálu připravenou přednášku na téma Umělá inteligence.Zázemí měli všichni účastníci v krásném hotelu Budweis v Českých Budějovicích.

Jakub Fiktus: "Účast v TalentAkademii hodnotím velice kladně. Bylo znát, že TalentAkademie má zvuk, i když je to relativně nový projekt, a to hlavně díky organizaci, na které se podílí mj. i hejtman Jihočeského kraje. Dostali jsme se do vědeckých pracovišť a fakult JČU, kde jsme měli možnost prakticky si vyzkoušet fragmenty práce vědce, což se mi nikdy na klasické exkurzi nepoštěstilo. Celý program byl doplněn přednáškami opravdových kapacit, např. Václava Moravce (vysokoškolský profesor žurnalistiky, mj. moderátor pořadů na ČT), Bohumíra Jánského (geograf, hydrolog, mj. objevitel pramenů Amazonky) nebo Miroslava Bárty (archeolog, egyptolog, mj. vedoucí výzkumu archeologické lokality v Abúsíru). Samozřejmě se vyskytly problémy, např. nedodržování časového harmonogramu nebo přílišný počet lidí ve skupině, což zapříčinilo, že se někteří jen koukali na to, jak ostatní pracují. Účast na TalentAkademii bych ale určitě doporučil, obohatí Vás to v oborech, kterým se chcete věnovat a dostanete se k informacím a hlavně praxi, kterou Vám škola pochopitelně nabídnout nemůže. Chtěl bych poděkovat paní ředitelce Anně Koktavé a paní učitelce Olze Tiché za to, že mě vybraly a umožnily mi účastnit se této prestižní akce."

Cílem Talentakademie je podpořit talentované studenty v jejich zájmech, dopřát jim společnost podobně "nastartovaných" a vzděláníchtivých studentů z jiných jihočeských gymnázií, dát jim příležitost setkat se s významnými osobnostmi vybraných oborů a nechat se jimi nadchnout pro další zajímavá témata a budoucí studium. Jisté je, že tradice Talentakademií bude pokračovat a že i další naši žáci mohou usilovat o účast v příštích ročnících -  bez poctivého studia, příkladných dispozic, osobní píle a nadšení to určitě možné nebude, jsme si ale už dnes jistí, že bude určitě z koho vybírat.

Děkujeme Honzovi i Jakubovi za příkladnou reprezentaci našeho gymnázia, stejně tak děkujeme organizátorům TA za možnost zúčastnit se této inspirativní akce,

Anna Koktavá

foto: ako