Školní výlet 1.ročníku

Výlet Hluboká nad Vltavou

Náš školní výlet, který jsme absolvovali v rámci zakončení školního roku jako “prváci”, začal společným setkáním na autobusovém nádraží v Mercury v Českých Budějovicích. Sraz byl domluvený na 8:20, takže si někteří z nás mohli i přispat.

Z Českých Budějovic jsme vyrazili směr Hluboká nad Vltavou. Vystoupili jsme na zastávce Pod Kostelem a vyšlapali táhnoucí se kopec až k novogotickému zámku Hluboká. Naskytl se nám krásný pohled, opravdu jedinečný. V té chvíli jsem si uvědomila, jak moc jsem ráda, že se zámek nachází zrovna v našem kraji a že cesta sem není od našich domovů příliš zdlouhavá. Následně jsme měli možnost navštívit reprezentační pokoje zámku, nebo výstavu Strage Things v Alšově jihočeské galerii. V zámku byly pokoje a místnosti zdobeny okrasně vyřezávaným dřevem. Zdobily je obrovské autoportréty panovníků a tapisérie. Pokoje působily noblesně a zároveň tajemně. Nejspíš i z toho důvodu, že se v mnoha z nich ukrývaly na první pohled neviditelné dveře, které sloužily hlavně jako průchod pro služebnictvo. S průvodcem jsme byli velice spokojeni. Mluvil jasně, srozumitelně, s cílem nás zaujmout a přiblížit nám historii a život na zámku. Po ukončení prohlídky už na nás venku čekala druhá část skupiny, se kterou jsme si udělali v krásných prostorech zámecké zahrady společné fotky na památku.

Následně jsme se podle plánu společně vydali do Zoo Hluboká nad Vltavou. Cesta nebyla moc dlouhá. K Zoo nás vedla pěší turistická stezka okolo Munického rybníka, odkud byl nádherný výhled na zámek. Stali jsme se dokonce svědky zátahu ryb, kdy rybáři roztáhli síť a společnými silami se ji snažili i s chycenými rybami vytáhnout ke břehu, na kterém již čekalo nákladní auto s káděmi. Tuto událost jsme samozřejmě zdokumentovali.

Stezka nás poté dovedla k hlavní bráně Zoo. Ve 12:00 jsme měli předem domluvenou schůzku se zástupcem ředitele Zoo panem Romanem Keslem, od kterého jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací nejen o historii Zoo, ale i zajímavosti ze života místních zvířatech. Vyprávěl i o zkušenostech získaných při každodenní práci v Zoo.

Každý měl následně osobní volno, aby si Zoo prošel a prohlédl si zvířata podle vlastních zájmů. Počasí nám velice přálo. Celou dobu bylo pod mrakem, takže jsme měli to štětí spatřit všechna zvířata, jak se aktivně pochybují ve svých výbězích.

Náš výlet jsme ukončili v Českých Budějovicích, kam jsme společně dojeli autobusem, a s pocity příjemně stráveného dne jsme se rozloučili.

Text: Lucie Maxová, Markéta Feslová

Foto: Zdeněk Kučera