Den poezie s primou

Den poezie s primou

Celé páteční (10. 11. 2023) vyučování strávili žáci primy v parku lázní Aurora. Tímto dnem si připomínali výročí významného českého spisovatele K. H. Máchy, zakladatele moderní české poezie. Vyučující českého jazyka, Mgr. Jana Havlová a Mgr. Matěj Vačkář, pro žáky připravili pestrý literární program.

Velmi úspěšná byla parta pod vedením Kateřiny Hruškové, která hned v prvním úkolu získala 7 bodů z 10. Tato skupina znala literární směr (romantismus), ve kterém tvořil Mácha, žánr Máje (lyricko-epická báseň), povolání Máchy (právník) a další otázky formou kvízu.

Zábavný byl pro trojice studentů úkol běhací, týkal se dalšího známého básníka V. Nezvala a jeho básničky Láska není omyl. Společně se žáci pokusili o její rozbor.

Dalším českým básníkem, jehož básničky Mucholapka, Sám doma a Nebojte se mamuta poznávali, byl Pavel Šrut. Každý žák si vylosoval jeden text a v co nejkratší době se ho naučil zpaměti. Absolutním vítězem se stal Jeroným Veber.

S básní Z. Svěráka Oči a oka byla největší legrace. Dvě skupiny, kluci a holky, si připravily dramatickou podobu. S přehledem zvítězili chlapci, kteří si z lahví a klacků vytvořili hudební nástroje a krásně si zarepovali. Poté jako odměnu obdrželi velký zlatý balon, děvčata stříbrný, a s nafouknutými balony primáni běhali po louce a závodili, komu vydrží déle ve vzduchu.

Celé dopoledne se neslo v tvořivém literárním i sportovním duchu. Když se žáků jejich třídní učitel M. Vačkář zeptal, co se jim na pátečním vyučování nejvíce líbilo, sborově odpověděli: ,,Opékání buřtů, pane učiteli!“

Pedagogové děkují maturitní oktávě, která zajistila ceny.

Text: Mgr. J. Havlová, 10. 11. 2023

Foto: Mgr. M. Vačkář