Listopad ve znamení matematických a logických soutěží

Piškvorky 2023

Vzhledem k tomu, jak rádi se naši žáci tradičně zapojují do týmového turnaje v piškvorkách, který každoročně pořádá studentský spolek Student Cyber Games, přijali jsme letos nabídku organizátorů a uspořádali oblastní kolo v přímo budově naší školy.

Ačkoli jsme původně přihlásili dva týmy do kategorie středoškoláků a tři týmy do kategorie ZŠ, museli jsme z důvodu malého počtu registrovaných týmů v mladší kategorii přehlásit naše nejmladší reprezentanty do vyšší kategorie.

V úterý 7. 11. 2023 se tedy v odpoledních hodinách sešlo celkem 7 pětičlenných týmů připravených poměřit své síly v oblíbené logické hře s křížky a kolečky. Všechna utkání proběhla ve velmi přátelské atmosféře a na konci odpoledne jsme mohli pogratulovat vítězům. Na prvním místě skončil zkušený tým děvčat z naší septimy (D. Beníšková, L. Prokešová, E. Trsová, E. Havelková, Š. Kněžínková), na druhém tým kvartánů (J. Chytil, J. Kučera, Š. Kahoun, A. Ouška a M. Gráf). Tyto dva týmy si zároveň vybojovaly postup do krajského kola. Kvartánům se ale bohužel jeho termín kryl s termínem školní exkurze, takže chlapci se hned na místě domluvili s třetími primány a uvolnili své postupové místo jim.

Výkon primánů si navíc zaslouží mimořádnou pochvalu. Přestože museli vzhledem k okolnostem nastoupit proti mnohem starším protivníkům, nechali za sebou nejen své o pouhý rok starší kamarády, ale i chlapecký tým našich septimánů a dvě družstva maturantů ze SŠRV Jakuba Krčína v Třeboni.

Ve čtvrtek 23. 11. 2023 se tedy oba naše úspěšné týmy vypravily do krajského kola do Českých Budějovic. Nepřítomnou Elišku Havelkovou nahradil její spolužák Tomáš Janeček, primáni pak nastoupili v nezměněné sestavě (M. Kahoun, M. Tomášek, A. Augustin, P. Švec a D. Matějovský).

Ačkoli se všichni naši reprezentanti bili jako lvi, na medailové pozice to tentokrát nestačilo. Tým septimy se probojoval až do play-off, kde byl ale hned po prvním duelu vyřazen a primánům se nepodařilo postoupit ze základní skupiny. Přesto naši primáni vzbudili pozornost (už svým příchodem na středoškolské kolo) i zasloužený obdiv a pochvalu od soupeřů, kteří se o jejich hráčských schopnostech vyjadřovali opravdu s respektem.

Pevně věříme, že si všichni soutěžící turnaje užili a postupujícím děkujeme za reprezentaci školy.

Logická olympiáda

Jak jsme již informovali dříve, vybojoval si septimán Tomáš Janeček postup do krajského kola Logické olympiády. A i zde se Tomášovi velmi dařilo – obsadil krásné 16. místo z celkem 36 účastníků. Gratulujeme!

Náboj Junior

V pátek 24. 11. 2023 jsme jako každoročně vyslali dvě družstva z naší školy do Českých Budějovic, kde se na půdě Gymnázia Jírovcova zapojila do mezinárodní soutěže v řešení matematických a fyzikálních úloh Náboj Junior. Vzhledem k tomu, že tato soutěž je učena pro žáky 8. a 9. tříd a odpovídající ročníky víceletých gymnázií, nominovali jsme jedno družstvo z tercie (ve složení Johana Křížová, Vanesa Gondeková, Karolína Beňová a Magdalena Pfeiferová) a jedno z kvarty (ve složení Šimon Kahoun, Šimon Mittelbach, Josef Kučera a Vilém Navrátil). Oba týmy si vedly výtečně, v rámci českobudějovického kola obsadili chlapci čtvrté a dívky sedmé místo z celkového počtu 24 účastníků, v rámci České republiky pak skončili kvartáni 145. a terciánky 174. z celkového počtu 322 týmů a v rámci mezinárodního srovnání (7 států) se kvartáni umístili na 365. a terciánky na 503. místě z 1806 týmů.

Text: Mgr. M. Tomanová, 28. 11. 2023

Foto: Mgr. M. Tomanová, Mgr. P. Augstenová