Nové koncertní křídlo

Na konci října 2023 jsme do auly umístili dlouho očekávaný šperk - klavírní křídlo značky Petrof. Starší nástroj, který byl na jaře odkoupen od soukromého majitele z Vysočiny, se dostal na základě doporučení a skvělých referencí k opraváři starých nástrojů, panu Jiřímu Machátovi z Prahy. Piano Petrof, datace 1954, provenience Hradec Králové, prošlo kompletní rekonstrukcí. Byla opravená rezonanční deska, špány, dřevo dostalo komplet nový lak, litinový rám nové hřeby, byly nataženy nové basové struny, nové hladké struny, nové ladící kolíky, kladívka, bubínky, nové podložky pod klávesami, celkově nové plsti, opravená a vyleštěná klávesnice ze slonové kosti, bylo opraveno komplet pedalizační zařízení a opravená skříň nástroje včetně nového laku, mechanika prošla detailní regulací a na závěr byl nástroj samozřejmě mnohokrát naladěn (naposledy den před Slavnostním koncertem). I odborník by měl problém rozpoznat, zda jde o komplet nový nástroj, nebo o nástroj repasovaný.

Těšíme se, že budeme moci díky takto kvalitnímu nástroji častěji pořádat různé koncerty, začneme úžeji spolupracovat se Základní uměleckou školou a využívat talentu našich žáků ke školním i veřejným produkcím.

Anna Koktavá

foto: ako

Stěhování klavíru na speciální plošině, říjen 2023Klavír pokřtili sami žáci, kteří účinkovali na Slavnostním koncertu 8.listopadu 2023