Umělá inteligence a naše gymnázium

Naše gymnázium se stalo pilotní školou, která bude ověřovat nově vznikající metodické materiály kurikula umělé inteligence pro základní a střední školy. Slibujeme si od toho nejen včasný přístup k nejnovějším informacím, ale hlavně garanci využívání těch nejefektivnějších metod, jak oddémonizovat umělou inteligenci a udělat z ní co nejefektivnější a hlavně přirozenou součást výuky. Nechceme, aby nás předběhla ani doba, ani naši žáci - budeme pečlivě pracovat na inspirativním vzdělávacím obsahu nejen pro novou informatiku, ale obecně pro rozvoj všech digitálních kompetencí. V listopadu nás prostřednictvím realizovaného semináře v Praze okouzlila cesta Evy Nečasové a její iniciativy AI dětem, na kterou jsme se rozhodli vydat spolu s ní a jejím týmem.

Eva Nečasová:

Děti budou ve školách díky generativní AI podvádět.
Děti díky AI zhloupnou.
Dvě obavy, které slýchám od učitelů neustále a rozumím jim. Ale zároveň vidím, že když se ke generativní AI postavíme ve školách čelem, systémově, pragmaticky a bez emocí, může jít české školství raketově nahoru. AI dokáže efektivně vyřešit problémy, se kterými se ve školách potýkáme. Díky AI můžeme nabízet mnohem personalizovanější výuku a tím podporovat motivaci dětí. AI dokáže pomoci s formativním hodnocením i ve školách, kde je větší podíl dětí na jednoho pedagoga. Děti se díky AI mohou učit mnohem efektivněji a kvalitněji. AI může být velkým pomocníkem v inkluzi, administrativě...
Moc bych si přála, aby lidé ve školách (ale i rodiče) našli sílu dívat se na současnou situaci pozitivně. Protože budoucnost bude taková, jakou si ji představujeme nyní.
O tom jsem v létě jsem měla možnost promluvit na TEDxPragueED. Záznam si můžete přehrát zde.
A jedna z mého pohledu důležitá věc. Změna jde zespodu. Přispět může každý. Vzdělávejte sebe a své děti doma. Mluvte o tom ve školách. Už existuje mnoho vzdělávacích materiálů, kurzů... kdy jindy začít, než teď.

Více na www.aidetem.cz .

Vážení rodiče, pokud se chcete začít i Vy sami zbavovat obav z něčeho, co máte pocit, že Vás nějakým odzbrojujícím způsobem přesahuje, začněte se také vzdělávat a dozvídat o uměle inteligenci víc - doporučujeme začít např. zde. Přesně jak říká Eva Nečasová - změna musí přijít odspodu, od každého z nás. Přispět může každý a bez vzdělávání to nepůjde.

ako