Gymnázium Třeboň

Pravidla a doporučení pro konání JPZ

Jednotná přijímací zkouška se řidí pravidly stanovenými právními předpisy a metodickými pokyny Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání. Výběr pravidel a užitečných doporučení, která je dobré znát před konáním zkoušky, naleznete v následujícím přehledu:

  • Při zkoušce je důležité, abyste se řídili pokyny zadávajícího učitele a pokyny uvedenými na přední straně testového sešitu. Doporučujeme, abyste pozorně četli instrukce, zadání a výchozí texty u jednotlivých úloh. Mnoho chyb totiž vzniká z přehlédnutí.
  • Na test z českého jazyka a literatury je vyhrazeno 60 minut, na test z matematiky 70 minut. Doporučujeme využít všechen poskytnutý čas a nevzdávat řešení. Pokud v průběhu zkoušky opustíte učebnu, už se do ní nebudete moci vrátit (výjimkou jsou uchazeči se speciálními vzdělávacími potřebami).
  • Ke zkoušce si přineste povolené pomůcky. V průběhu testu z českého jazyka a literatury je povoleno používat pouze psací potřeby, při testu z matematiky pak psací potřeby a rýsovací pomůcky. Není povoleno používat kalkulačku.
  • Hodnoceny budou pouze odpovědi uvedené v záznamovém archu. Poznámky si můžete dělat do testového sešitu, u zkoušky z matematiky můžete pro poznámky a pomocné výpočty využít také volné listy papíru, které vám na vyžádání poskytne zadávající učitel v učebně. Jakékoli zápisy mimo záznamový arch však nebudou předmětem hodnocení. Ponechte si tedy dostatek času na přepis odpovědí do záznamového archu a závěrečnou kontrolu.
  • Do záznamového archu pište pouze modře nebo černě píšící propisovací tužkou, která píše dostatečně silně a nepřerušovaně. Nepoužívejte pera nebo fixy, které způsobují propití textu, ani „gumovatelná“ pera.
  • U konstrukčních úloh v testu z matematiky můžete ke konstrukci použít tužku, v záznamovém archu pak ale všechny čáry potřebné ke konstrukci obtáhněte propisovací tužkou tak, aby se minimalizovalo riziko, že bude řešení zapsané obyčejnou tužkou nečitelné.
  • Za neuvedené řešení úlohy či za nesprávné řešení úlohy jako celku se neudělují záporné body, ale zároveň u otevřených úloh platí, že za chybu se považuje i nesprávná či chybějící dílčí odpověď a počet chyb se promítá do celkového hodnocení úlohy.
  • Procvičte si správný způsob zapisu odpovědí u uzavřených úloh a otevřených úloh. Návod, jak na to, naleznete v samostatných článcích.
  • V testech z českého jazyka a literatury a z matematiky se pravidelně objevují nejrůznější typy úloh, s některými se vyplatí seznámit se předem

Přijímací řízení

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout