Bude se u nás ještě učit?

Vážení rodiče, milí žáci,

dne 25. května 2020 byla na webových stránkách MŠMT uveřejněna tisková zpráva informující o další etapě uvolňování opatření ve školách. Dle slov ministra školství bychom mělí mít "možnost realizace občasných vzdělávacích a socializačních aktivit, a to v období od 8. do 30. června 2020. Jedná se o možnost (nabídku) pro školy, přičemž je na konkrétních personálních, materiálních a prostorových podmínkách každé školy, zda této možnosti využije, v jakém rozsahu a jakým způsobem. Půjde o možnost konzultací či třídnických hodin. Není povinností školy tyto aktivity realizovat, učast žáků bude dobrovolná." Tolik citace tiskové zprávy.

Jsme zaskočeni tím, jak nevhodný termín pan ministr a jeho tým zvolili - jako kdyby nevěděli, jak složité agendy na středních školách v těchto dnech řešíme. Prioritou každé střední školy musí být zajištění hladkého průběhu přijímacích a maturitních zkoušek - ty u nás budou probíhat až do konce třetího červnového týdne. Za současných hygienických podmínek se jedná o organizaci personálně i prostorově daleko naročnější, než v jiných letech, navíc se obě zkoušky organizují zároveň - výuka bude proto po tuto dobu probíhat i nadále distančním způsobem. Přestože bude většina učitelů zajišťovat průběh přijímacích i maturitních zkoušek, pokusíme se i nadále garantovat co nejvyšší úroveň studia na dálku.

Na realizaci "občasných vzdělávacích a socializačních aktivit" nám tedy zbývá jen týden od 22. do 26. června a v tuto chvíli si zatím netroufáme předjímat možnosti jejich realizace. Pokusíme se přislíbit každé třídě nabídku jedné společné aktivity, která by proběhla v ideálním případě mimo budovu školy (abychom nemuseli dodržet pravidlo patnáctičlenné skupiny) a kterou by pro ni zorganizoval třídní učitel společně s učitelem zastupujícím. Vybírání a rozdávání učebnic pro žáky nižšího gymnázia necháme z pochopitelných důvodů na první dny nového školního roku, burza učebnic pro žáky vyššího G proběhne v přízemí školy v ponděli 31. srpna.  Třídní učitelé budou mít také za úkol vymyslet místo a způsob letošního předávání závěrečného vysvědčení, které budeme muset také z hygienických důvodů pojmout nějak netradičně - určitě se toho ale nechceme vzdát a chceme Vám možnost osbního převzetí vysvědčení dopřát.

Poslední dva červnové dny (29. a 30. června 2020) bude uděleno všem žákům ředitelské volno.

Informace budeme postupně na našich webových stránkách upřesňovat.

Děkuji všem za pochopení a těším se na dobu, kdy se zase každodenní školní docházka stane realitou,

Anna Kohoutová