Promluva ředitelky školy k žákům

Milé žákyně, milí žáci,

uplynuly více než dva týdny od zahájení prezenční výuky a podle zpráv zvenčí se zdá, že ji máme opět v ohrožení. Protože rozhodně patříme ke školám, kterých se zatím větší omezení nedotkly, hodláme udělat maximum pro to, abychom si toto vzácně klidné prostředí pro výuku nenechávali moc narušit a prosím Vás tímto o součinnost, spolupráci a solidaritu. Prozatím nemáme žádné pozitivně testované žáky ani učitele, nemocní zůstávají disciplinovaně doma, všichni nosíte roušky. Moc Vám za tento přístup děkuji a prosím o něj i do budoucna.

Včerejškem počínaje máme Ministerstvem zdravotnictví nařízenu povinnost nošení roušek i ve třídách při výuce, tzn. stále ve všech vnitřních prostorách školy. To mě donutilo navrhnout některá opatření, která nám všem tento fakt alespoň trochu zpříjemní. Jsme v tom totiž spolu s Vámi všichni stejně a jsme připraveni to respektovat. Pořád lepší v rouškách ve škole, než bez nich doma. Když už je musíme mít i v učebnách, slibuji Vám, že uděláme všechno pro to, abyste v nich tolik nemuseli být. Zintenzivníme výuku některých předmětů venku, budeme hledat možnosti, jak vás vzdělávat v terénu. Třídenní expedice sexty, na kterou se chystají tuto neděli, nebo Svatováclavské exkurze pro vás všechny v dalším týdnu jsou toho příkladem. Nejen proto vás už nyní prosím, abyste si nezapomínali ráno kromě čistých roušek přibalit i jednu vrstvu oblečení navíc, protože se bude častěji stávat, že budete chodit za poznáním i ven – a ne vždy bude tak krásné teplé počasí, jako doposud.

Ode dneška pro vás budou celý den otevřené obě venkovní terasy, které jsou přístupné z přízemí od biologie a od výtvarky – využívejte je k občerstvení se, nadýchaní čerstvého vzduchu o přestávkách. O velké přestávce budete mít navíc možnost vyjít před hlavní vchod školy – jen vás všechny prosím, abyste za tímto účelem využívali opravdu jen bezprostřední prostor před hlavním vchodem a za silnici nechodili. O velké přestávce budete také moci vyjít bočním východem k pergole – jen myslete na to, že velká přestávka má jen 15 minut. Vaši učitelé na to budou myslet také a když to jen trochu půjde, o pár minut zkrátí druhou hodinu. Je štěstí, že máme takových venkovních prostor k dispozici více – volte proto takové, kde není tolik lidí, zbytečně se neshlukujte a co nejvíc se rozptylujte.

Prosím Vás, abyste v budově školy netrávili zbytečný čas – pokud to není nutné, nechoďte ráno do školy s moc velkým předstihem, pokud to počasí dovolí, zůstávejte raději venku. Stejně tak využívejte i polední přestávky. Než abyste seděli na chodbách, dojděte si raději na procházku.

Pokud bude suché počasí, nemusíte se do odvolání přezouvat a zbytečně se tlačit v šatnách. Bude-li sucho, nechám zcela na vás, zda se přezujete – počítáme s tím, že vás v určitou chvíli zima stejně donutí odložit si v šatně věci. Nutné to ale není. Více než kdy jindy budeme vsázet na vaši solidaritu a ohleduplnost – každý s tím musí začít sám u sebe a snažit se co nejméně komplikovat provoz školy, nedělat po sobě zbytečný nepořádek - a zároveň myslet na ochranu svého zdraví. Každý neseme svoji osobní odpovědnost za lidi okolo sebe – roušky si opravdu vyměňujte pravidelně, nenechávejte je nikde ležet, schovávejte si je do uzavřených igelitových sáčků. Pokud byste si ji zapomněli, vždycky můžete přijít do kanceláře a vyzvednout si ji, máme je za tím účelem pro vás připravené. Naučte se preventivně myslet na to, že obecně nežijeme v úplně bezpečném prostředí a že může přijít chvíle, kdy budeme muset začít trasovat naše fyzické kontakty z posledních dnů – umět je všechny dotrasovat může být pro někoho velmi složité, maximálně je proto omezujte.

Využívejme v této době své počítače a mobily co nejvíce k výuce – zkuste se (obzvláště vy mladší) alespoň trochu vzdát hraní her, starší zase sociálních sítí, sledování seriálů. Využívejme tuto zázračnou techniku více ke vzdělávání – opět jsme všichni učitelé připraveni maximálně vám pomáhat přes MS Teams, pravidelně proto toto prostředí sledujte. Pro vaše rodiče budeme připraveni už k druhé Schůzce rodičů on-line hned v úterý 22. září , většina třídních učitelů je povede od 17:00, opět vás prosíme, abyste jim stejně jako v květnu umožnili konferenční setkání přes vaše profily – rádi bychom jim totiž všechny změny v organizaci výuky oznámili a o některých věcech se s nimi poradili.

Chraňme naši školu a važme si možnosti, že sem pořád můžeme chodit – zároveň nepanikařme, když ji budeme muset na nějaký čas opět opustit a překlopit se do on-line režimu. Nic na světě není víc než naše fyzické a psychické zdraví, které si nesmíme nechat ohrozit – připomínejme si, že je pořád na světe víc radostí než starostí, že toho pro naše osobní zdraví můžeme hodně udělat. Dobře spěte, zdravě jezte, hýbejte se, s radostí se učte – jsme připravení vám v tom pomáhat. Přeji nám všem pevné zdraví, optimistickou mysl a těším se na každý váš pozdrav zpoza roušky – na vašich očích stejně vždycky poznám, že se usmíváte a že se jen tak něčeho nezaleknete.

S úctou

Anna Kohoutová