Lotyšsko za 2. světové války

V pátek 14. června 2013 zavítal na třeboňské gymnázium tajemník pražského velvyslanectví Lotyšské republiky pan Jānis Kalva. Při této příležitosti pronesl přednášku na téma osudy obyvatel Lotyšska během 2. světové války, především jeho perzekuce nacisty a sovětskými orgány. Mezi nejhrůznější momenty těchto nelehkých časů patřily bezesporu deportace na Sibiř. Žáci se mohli seznámit s autentickými výpověďmi přeživších, svědčících o zrůdnostech totalitních režimů.

Tentýž den byla v lázních Aurora slavnostně zahájena výstava „Dopisy ze Sibiře napsané na březové kůře”, která se věnuje právě zmíněné problematice.

Text a foto: Václav Pražák

Autor: Václav PražákAutor: Václav PražákAutor: Václav PražákAutor: Václav PražákAutor: Václav PražákAutor: Václav Pražák