Zpíváme pro seniory

Reportáž z třeboňského domova seniorů

Je středa 5. února 2014. Do školy se těším, první dvě vyučovací hodiny jdeme společně se třídou a třídní učitelkou Mgr. Janou Havlovou potěšit naše starší spoluobčany do domova seniorů.

Před odchodem ze školy nám pan učitel Vilém Roženský rozdá čtvrtky a přidává pár rad: ,,Nejdřív si udělejte náčrtek a poté kresbu pečlivě vystínujte.“ Krátce ještě zastavujeme u Husovy kaple, kde se společně vyfotíme.

Kolem půl deváté začínáme ve vstupní hale domova s hudební rozcvičkou. Justýna Schiendlová ladí housle, Radce Francové zahřívá promrzlé ruce Vojta Soukup a terciánky sboristky se domlouvají na písničkách, které si pečlivě připravily. Kluci přemýšlí, koho budou malovat. Hlavní zdravotní sestřička Anička nás vede do zimní zahrady. Stoupáme po schodech a někteří terciáni mají trochu obavy. Záhy zjišťujeme, že byly zbytečné. Babičky a dědečkové klidně sedí na vozíčkách a židlích a netrpělivě nás vyčkávají. Každý si vybereme vhodné místo a objekt pro naši společnou koláž. Asi devadesátiletá babička se diví: ,,Vy nás budete kreslit?“ Jana Havlová hbitě odvětí: ,,Až vám bude sto dvacet let, budete mít na co vzpomínat.“

Bětka Prášilová uvádí první skladbu Adiemus. Po ní následují písně z vlastního repertoáru sboru a hra na hudební nástroje: housle a flétnu. V závěru dopoledního koncertu uvede Míša Krynická pásmo lidových písní. Většina seniorů si pobrukuje se zpěvačkama. Linda Havránková se loučí a slibuje posluchačům spolu s Aničkou Jáchimovou, že brzy přijdeme a přineseme velkou koláž z dnešního malování.

Máme ještě chvilku čas, a tak si sedáme ke společnému stolu se staříky a vyzvídáme, jaké písně zpívali oni, když chodili na základní školu. Lupita Papáčková jde ještě rychle navštívit pana Palečka z Kolenec. Právě oslavil 102. narozeniny, je velmi vitální a recituje nám básničku s názvem Zamilovaný.

Těším se na další setkání s našimi spoluobčany.

Tercián

6. 2. 2014 Třeboň