Nacházíte se zde: Úvodní stránka / Organizace školy / EVVO

Výstava Supermarket svět

Nejen naši žáci měli možnost prozkoumat a objevovat propojení jednotlivých částí světa. Výstavu postupně navštívili jednotlivé třídy našeho gymnázia a navíc  také žáci 8.A a 8.B ze sousední ZŠ  Na Sadech a obě 6. a obě 9. třídy ZŠ Sokolská.

V oddělení textilu sledovali žáci cestu výroby džínů, hedali souvislosti mezi pěstováním bavlny a ekologickými problémy oblasti Aralského jezera, dozvěděli se, jaké pracovní podmínky panují v asijských textilních továrnách a jak je rozdělena konečná cena výrobku mezi jednotlivé články výrobního a obchodního řetězce.

V oddělení čokolád se seznámili s pravidly Fair Trade obchodu. Mohli aktivně ovlivnit rozdělení peněz mezi pěstitele, zpracovatele a prodejce kakaových bobů a čokolády.

Po odhalení bezpečnostního kódu v oddělení mobilů se ukázalo, jak rozvoj moderních technologií a spotřeba elektroniky v jedné části světa může být jinde důvodem k válečnému konfliktu a jaké problémy s sebou nese intenzivní těžba surovin.

Reklamní a novinové oddělení podalo svědectví o možnostech občanských iniciativ a vlivu veřejného mínění na chování velkých nadnárodních firem.

Na závěr mapa v Gall-Petersově zobrazení ukázala zcela jiný a nezvyklý pohled na Zemi.

Celá výstava byla žáky hodnocena velmi kladně a jsme rádi, že se nám podařilo ji do naší školy přivést.

Jitka Mašková