Jak se mají naši žáci ve Španělsku?

Sobota 26. 9. 2015

Milá paní ředitelko,

po náročné noční cestě jsme konečně dosáhli našeho cíle - Marseille. Bylo zde příjemně teplé počasí. Začali jsme krátkým rozchodem v okolí starého městského přístavu a poté jsme se vydali lodí na ostrov If, kde jsme si prohlédli slavnou pevnost. Po návratu do přístavu jsme se pomalu odebrali ke katedrále Notre Dane de la Garde, kterou jsme si prošli. Během návratu k přístavu se někteří z nás zastavili na vydatném obědě a poté jsme si prohlédli muzeum Mucem. Následně jsme se odjeli ubytovat do hotelu F1.

Zdraví Vás účastníci zájezdu - zprávu dnes sestavila kvinta.

Pondělí 28. 9. 2015

Zdravíme z Valencie!
Dnešní den byl dlouhý a plodný, navštívili jsme mimo jiné Oceánografické muzeum, kde si Míša Schreibmeierová koupila chobotnici. Viděli jsme delfíní show, bylo to hezké a roztomiloučké. Za celý den na nás spadly pouhé dvě kapky, ale na kraťasy to nebylo. Dále jsme viděli mrože, kteří byli krásně tlusťoučcí. Kačka Janů našla zalíbení v dvojjazyčných rozhovorech s prodavačkami. Ony na ni hovoří španělsky, ona jim odpovídá anglicky. Podle výsledků si ale rozumí. Zatím jsme živí a zdraví (aspoň tedy fyzicky).
Posíláme pozdrav do Třeboně.
Septima a 3. ročník

Úterý 29. 9. 2015

Dobrý den,
Zdravíme Vás z hotelu kousek od Toleda, města, ve kterém jsme strávili dnešní den.
Toledo je hlavní město autonomní oblasti Castilla - la Mancha, obehnané řekou Tajo. V minulosti se zde vystřídalo mnoho kultur, které zde zanechali mnoho památek a ovlivnili tak celkový vzhled města.
Vstup do starého města je zpřístupněn nádhernými branami, ke kterým se pojí zajímavé legendy. Jednou z nich jsme vešli i my a cestou do centra jsme prošli kolem jedné ze dvou mešit ve městě. Po krátkém rozchodu jsme došli k jedné z největších katedrál na světě. Ti, kteří měli zájem si mohli tutonádhernou gotickou stavbu prohlédnout i zevnitř. Za všechny, kdo ji navštívili, můžeme říci, že tato nádherná a obrovská katedrála byla největším zážitkem z města. Poté jsme se vydali k hradu Alcázar, ve kterém jsme navštívili vojenské muzeum zakladele hradu Karla V. Expozice nadchla především kluky, kteří si zbraně a vojenské uniformy s nadšením prohlédli. Každý z nás si z tohoto turistického města odvezl suvenýry a spokojeně jsme odjeli na ubytování směrem k Madridu. Ze Španělska vás zdraví třída sexta.

Středa 30. 9. 2015

Dobrý den paní ředitelko,

Je po šesté hodině a my jsme právě zakončili dnešní návštěvu města Madrid a zcela vyčerpáni upadáme do sedaček autobusu, které nám nikdy nepřipadaly pohodlnější. V hlavě si rekapitulujeme, co vše jsme dnes stihli obejít, a že toho bylo mnoho, potvrzuje i krokoměr s počtem bezmála 22 tisíc kroků. Den jsme kvůli hlasitým požadavkům některých spolužáků zahájili vyhlídkovou jízdou k slavnému stadionu Santiago Bernabeu. Po této okružní cestě, také kolem obrazárny Prado a několika slavných fontán, jsme opustili autobus na bezmála devět hodin a vydali jsme se blíže seznámit s Madridem po svých. Procházku jsme zahájili návštěvou parku, který je vyhledávaným místem odpočinku jak Madriďanů, tak turistů. Je příjemnou oázou klidu v jinak velmi rušném hlavním městě. Poté následoval přesun na náměstí Puerta del sol a procházka čtvtí, kde byla každá ze spletitých uliček pojmenována podle jednoho z nejslavnějších španělských literátů. V rámci rozchodu u bývalé městské knihovny jsme měli možnost navštívit proslulý gastronomický trh a několik okolních památek. Mimo jiné jsme si nemohli nevšimnout desítek běsnících fotbalových fanoušků, kteří do města přijeli kvůli zápasům Ligy mistrů. V podstatě na závěr dnešního dne jsme prošli komplex Palacio Real, který bez pochyby patří mezi ty nejvýznamnější památky Španělska. Prošli jsme celkem 23 komnat, z nichž některé byly naprosto unikátní. Po krátké procházce k autobusu jsme odjeli zpět k našemu hotelu, kde nás čeká typická španělská večeře a hlavně postel...

S pozdravem a přáním přijemného večera,

Dominik Šarman a Michaela Koubová

Čtvrtek 1. 10. 2015

Dobrý večer, dnes jsme navštívili město Zaragoza. Před příjezdem jsme zajeli do největšího nákupního centra v Evropě, což pro nás bylo příjemným zpestřením týdne. Potom jsme se vydali do centra Zaragozy, kde jsme zavítali do historických uliček a navštívili náměstí Plaza de Pilar, kterému vévodí Bazilika de Pilar. Návštěvu města jsme zakončili prohlídkou gotického hradu Aljaferia z 11. století. Poté už na nás čekal autobus, který nás odvezl do příjemného ubytování ve městě Lleida. [Jejda] Dnešní den jsme si moc užili a těšíme se na zítřejší návštěvu Barcelony.

Váš druhý ročník.

(Expedice Španělsko 2015)