Exkurze septimy a třetího ročníku v Temelíně

Žáci předmaturitních ročníků tradičně zakončili výuku fyziky exkurzí spojené s prohlídkou strojovny v jaderné elektrárně Temelín. První část dopoledne tak studenti absolvovali program v informačním centru elektrárny, ve druhé pak měli možnost si zblízka prohlédnout přistupnou část areálu, například chladicí věže nebo transformátorovou stanici. Vrcholem prohlídky pak byla návštěva strojovny, kde studenti stáli jen pár metrů od generátoru, ve kterém se aktuálně vyrábělo několik procent energetické spotřeby celé republiky.
Žáci třetího ročníku elektrárnu navštívili v pondělí 24. 6. 2019, žáci septimy ve středu 26.6. 2019. Druhé datum bylo opravdu šťastně zvolené, protože studenta septimy Štěpánka Machová se stala sedmisettisícím návštěvníkem Temelína a kromě malé pozornosti získala možnost si vyzkoušet  regulaci a i vypnutí elektrárny na simulátoru blokové dozorny.

Martin Krynický