Beseda o 17. listopadu 1989

Po tematticky zaměřeném otevřeném semináři z dějepisu (odkaz zde) měli žáci naší školy další možnost vyslechnout si svědectví o Sametové revoluci. Pozvání tentokrát přijal Jaromír Slíva - přímý účastník, jak sám řekl, "manifestace" 17. listopadu 1989, který přišel své zážitky zprostředkovat studentům třeboňského gymnázia ve čtvrtek 14. listopadu 2019.
Žáci kvinty v hodině dějepisu dostali za úkol zjistit, jak jejich rodiče vnímali události 17. listopadu 1989 a vše, co se dělo bezprostředně poté. Při diskuzích v hodině pak vypluly na povrch velmi zajímavé příběhy. Jedním z nich byl i příběh Jaromíra Slívy, který k událostem dodal spoustu dobových pramenů a zároveň svolil k návštěvě.
Jeho vyprávění bylo velmi zajímavé a poutavé. Nejsilnější byla část, v níž líčil, jak policisté zabarikádovali tisíce studentů u Národní třídy a ti, nic netušící, se nemohli hnout.  Vždy je lepší slyšet o historických událostech přímo od "zdroje". Tímto panu Jaromíru Slívovi mockrát děkujeme.

Text Lucie Mylerová Paurová, foto Adéla Holubová