Památníky Velké války

V listopadu si svět připomíná u příležitosti Dne válečných veteránů rovněž konec 1. světové války. A protože tomuto tématu se žáci 3. a VII. ročníku věnují v dějepise, dostali za úkol vyfotografovat památníky na tento válečný konflikt, který se nachází v místě jejich bydliště či jinde, kam se v těchto dnech podívali. Vznikla tak pozoruhodná sbírka fotografií, z nichž malou ukázku si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Na tomto příkladu se ukázalo, jak hluboce Velká válka do lidských životů zasáhla a jak bolestivě pociťovali ztráty ve svém okolí.

Malá statistika:

• Zadání plnilo 55 žáků (30 ze VII. a 25 z 3. ročníku)
  • Vyfotografováno bylo celkem 43 unikátních památníků.
  • Nejčastějším objektem byl podle očekávání památník u ZŠ Sokolská v Třeboni (vyfotografován 11krát), s velkým odstupem následovaly Lomnice nad Lužnicí, Stříbřec a Dolní Pěna (po 4 snímcích).
  • Památník nejvzdálenější od Třeboně se nacházel v Polšti na Jičínsku (cca 210 km od Třeboně).
  • Největší počet pomníků vyfotografovaných jedním žákem byl 6.

Text Václav Pražák (23. 11. 2020), foto žáci VII. a 3. ročníku (viz jednotlivé snímky)

Dvory nad Lužnicí, autor: Tomáš ŠandlLišov, autor: Markéta NovotnáStará Říše, autor: Kateřina BlažkováLásenice, autor: Adam FojtBřilice, autor: Karel KnoppRoseč, autor: Karolína BěhounkováStříbřec, autor: Adéla BrandejsováLovětín, autor: Adéla SokolováAdamov, autor: Adam ŠtroblPořešín, autor: Martin HusníkSuchdol n. Luž. - Na Huti, autor: Ondřej ŠpaleHalámky, autor: Jakub Košumberský