Táborská Eurolyra 2020 online

Letošní již 6. ročník recitační soutěže v cizích jazycích (angličtině, španělštině, francouzštině a němčině), kterého se i tento rok zúčastnili studenti našeho gymnázia, se konal 7. prosince v aplikaci Zoom. V porotě pro španělštinu zasedla paní Amaya Cal Linares, atašé pro školství ze španělské ambasády, pan David Andrés Castillo, lektor a vysokoškolský učitel ze Salamanky, paní Jana Pešková z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity.

Natálie Šafrová a Martin Michal zůstali věrni přesvědčení, že poezie je jazyk lásky, když ve španělštině odrecitovali básně Uruguajců Amada Nerva a Maria Benedettiho, v angličtině pak básně Pabla Nerudy, nositele Nobelovi ceny za literaturu. Dana Krynická a Matěj Mikuláš Suchan prokázali velkou dávku odvahy se španělskou verzí úryvku z dramatu Romeo a Julie od Williama Shakespeara. Porotu zaujali svým přednesem a originalitou natolik, že je ocenila druhým místem.

Eurolyra 2020 byla pozoruhodná tím, že se konala v nových kulisách moderních technologií (románské jazyky zažily také teleporting do Breakout roomu) a jak organizátoři, tak porotci i soutěžící byli zvědaví, zda výraz, emoce a gesta podpořená lidským hlasem budou v online prostředí dostatečně výrazná a přenositelná. Nová zkušenost je jednoznačná. Asi se budeme muset naučit žít jinak: v jiných kulisách, za jiných životních  i přírodních podmínek, asi budeme mluvit různými jazyky, určitě  ale budeme recitovat básně i dramata, protože síla umění zůstane nezměrná.

Danuška, Natálka, Martin a Mateo jsou krásní mladí lidé s citem pro literaturu a poezii, dokázali recitovat od srdce a velkoryse, našli odvahu riskovat.

Těšíme se na Eurolyru 2021, a to v jakékoli podobě.

text: HANA Bušková, 8.12.2020