Nacházíte se zde: Úvodní stránka / Organizace školy / EVVO

Svatováclavská exkurze 2021 - K.Čapek

Ve středu 29. září 2021 se 43 studentů vydalo s třemi pedagogy ( T. Hronková, M. Vačkář, J. Havlová)  na svatováclavskou exkurzi s názvem Po stopách Karla Čapka.

První zastávka cestovatele čekala v Novém Kníně, kde se nachází Muzeum zlata. Průvodkyně seznámila  přítomné s historií zlatohorního města, jehož počátky spadají do roku 1186. Po přednášce následovala  poučná procházka městem. Studenti dostali úkoly, které společně s vyučujícími zkontrolovali. Otázky se týkaly historie těchto budov: mincovna, stará a nová škola, kostel sv. Mikuláše, městský pivovar, radnice a městská knihovna. Na otázku, čím vás město Nový Knín nejvíce oslovilo, žákyně septimy Daniela Novotná odpověděla: ,,Chtěla bych si vyzkoušet rýžování zlata." Kvartánka Linda Kubaštová řekla:,, Mně se nejvíce líbil tzv. vikinský náramek, který je dokladem o kontaktech raně středověkých přemyslovských Čech se severní Evropou."

Druhou zastávkou byl Památník Karla Čapka ve Strži. Expozice přibližuje osobnost a dílo Karla Čapka a jeho manželky Olgy Scheinpflugové. Samostatnou expozici má v podkroví domu také novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka. Studenti se seznámili s díly, které K. Čapek na tomto letním sídle napsal (např. Válka s mloky, Bílá nemoc, Matka). Tři mladé průvodkyně také otestovaly naše studenty, všechny je pochválily za mimořádné znalosti, se kterými přijeli do Strže. Absolutní vítězkou čapkovského kvízu se stala studentka 1. ročníku čtyřletého gymnázia Adina Přibylová.

Poslední zastávka čekala na gymnazisty v Dobříši. Menší skupina žáků v čele se septimánem Vojtěchem Pumprem se vydala na prohlídku zámku. Téměř všem studentům se nejvíce líbily udržovaný francouzský park a zozsáhlý anglický park. Poté následoval chutný oběd v místní zámecké restauraci, který byl tečkou za prosluněným dnem. Spokojení účastníci zájezdu se vrátili autobusem do Třeboně krátce před 19. hodinou.

Text. Mgr. Jana Havlová, 30. 9.2021

Foto: Matěj Vačkář