Nacházíte se zde: Úvodní stránka / Organizace školy / EVVO

Svatováclavské exkurze 2021 - západ

Cestovatelé, kteří se vydali západním směrem, navštívili nejprve rodnou chalupu významného českého vynálezce Františka Křižíka v Plánici u Klatov. Místo s hlubokou pamětí ozařuje u nás nejstarší dochovaná oblouková lampa a ostré světlo dopadá i na jeden z dalších Křižíkových vynálezů - dynamo, které si návštěvníci prohlédli i v plném chodu. Od českého Edisona se pokračovalo k hradu a zámku v Klenové, rodišti slavného českého humanisty, skladatele a cestovatele Kryštofa Haranta. Toto místo, dříve významný strážní hrad na stezce do Bavorska, dnes nabízí ve svých prostorách moderní umění, a to jak v plenéru romantické hradní zříceniny, tak i v útulných zámeckých komnatách. Z organizačních důvodů bylo nutné zkrátit pobyt na horském vzduchu, přesto se podařilo uskutečnit výšlap do příkrých svahů směrem k vodopádu v Bílé strži. Jde o jediný vodopád na české straně Šumavy, voda se odtud valí mohutným proudem do hlubokého údolí ze sedmimetrové výšky a omývá jednu z nejzajímavějších partií rezervace. Následný sestup smíšeným lesem pralesovitého charakteru, kolem vzrostlých kapradin a plavuní, přivedl spokojené poutníky na hamerské parkoviště, odkud se odebrali zpět do Třeboně.

Text a foto: Petr Kopeček, 30. 9. 2021