Pravidelné PCR testování každého z nás

Vážení rodiče, žákyně a žáci,
za aktuální ne příliš příznivé epidemiologické situace jsme se rozhodli udělat maximum pro co nejhladší průběh prezenční výuky a eliminaci rizika nekontrolovatelného přenosu infekce mezi žáky a zaměstnanci našeho gymnázia. Máme pro Vás návrh a moc prosíme o pochopení a spolupráci.
Bez ohledu na to, zda bude v našem okrese ohlášena jakýmkoliv ministerstvem povinnost pravidelného antigenního testování, budeme nabízet očkovaným i neočkovaným žákům a zaměstnancům od příštího týdne až do konce kalendářního roku pravidelné preventivní každotýdenní PCR testování (pokud to bude mít smysl, budeme pokračovat i v lednu). Jediným cílem je zabránit nekontrolovatelnému šíření zmutovaného viru. Současná doba přeje respiračním onemocněním všeho druhu, pouhým okem se nedá spolehlivě poznat, zda dítě trápí obyčejná rýma, chřipka nebo covid-19 - jistotu nabízí jen provedení co nejspolehlivějšího testu.
Za tímto účelem využijeme nabídky firmy AeskuLab, která nabízí zajištění kontinuálního PCR testování 4 x měsíčně (2x na zdravotní pojišťovnu a 2x zdarma). Tento náš záměr jsme dnes konzultovali s KHS, která jej jednoznačně doporučila (ocenila). Naše gymnázium Vám tímto pomůže zajistit 1x za 7 dnů testování včetně všude platného certifikátu (Tečka), což určitě ocení každý, kdo potřebuje "vstupenku" do kina, na sportovní akci, do bazénu, na ubytování apod. - mnozí z Vás ocení, že se nemusíte nikde objednávat a ztrácet čas na odběrných místech. Aby byl výsledný efekt co nejsmysluplnější, potřebujeme do pravidelného testování zapojit pokud možno všechny očkované i neočkované žáky a zaměstnance - nicméně znovu zdůrazňuji, že účast na testování nesmí být povinná, záleží na Vašem rozhodnutí a ochotě spolupracovat.
Důležité informace:
  • aby se Váše dítě (popř. zletilý žák/žákyně) mohlo testování účastnit, musíte vyplnit, podepsat a prostřednictvím žáků ve škole odevzdat Souhlas se zpracováním osobních údajů (dnes bylo odesláno e-mailem) - toto je podmínka pro účast v testování
  • všichni účastníci testování musí oznámit svému třídnímu informaci o zdravotní pojišťovně (neprodleně a spolehlivě)
  • jednoduché testování budeme provádět vždy ve čtvrtek na začátku 1. vyučovací hodiny, následně budou všechny shromážděné a řádně označené a zadministrované testy odvezeny do laboratoře a výsledek oznámen do 24 hodin v zaheslované podobě na uvedený kontakt zák. zástupce, do centrálního registru ("Tečky") a škole
  • na tomto odkazu se můžete se známit s typem testu a způsobem odběru - https://www.youtube.com/watch?v=Of2mEekHaVA
  • náhradní termín testování nebude, pokud se ho žák z jakéhokoliv důvodu nezúčastní, nebude ho to nijak znevýhodňovat (zúčastní se o týden později)
  • pro zajištění kvalitního a plnohodnotného odběru vzorku ze slin je nezbytné, aby rodiče instruovali děti, aby se ráno před odběrem řádně napily - výsledek testu by mohl být ovlivněn nedostatečnou tvorbou slin. Naopak - 30 minut před odběrem žák nesmí pít, jíst, uživat léky, žvýkat žvýkačku.
  • pokud bude náš okres v následujících týdnech označen za rizikový a bude u nás nařízeno povinné antigenní testování - bude toto pro nás bezpředmětné, spolehlivější PCR testování bude akceptováno jako alternativa
  • každé dítě do 18 let, každý očkovaný a rozočkovaný občan má nárok na 2 preventivní PCR testy měsíčně zdarma "na pojišťovnu" (k tomu v tomto případě dostává ještě 2 testy navíc) - je třeba počítat s tím, že si tuto možnost tímto pro své děti vyčerpáte. Jiného testování předepsaného lékařem nebo KHS se to netýká, bude samozřejmě hrazeno.
  • každý neočkovaný zletilý žák nebo zaměstnanec bude mít nárok na zvýhodněný PCR test v hodnotě 200,- Kč
  • s případnými dotazy se na nás neváhejte obrátit (odborné dotazy zodpoví fimra AeskuLab na kontaktech v e-mailu)
Moc děkuji všem za pochopení a případnou další spolupráci, moc doufám v maximální jednotu - věřte, že nic si nepřejeme více, než zdravé děti v lavicích (a ne doma v karanténě).
Anna Kohoutová, ředitelka školy