Gymnázium Třeboň
Nacházíte se zde: Úvodní stránka / Organizace školy / EVVO

Ptačí hodinka

Program nazvaný Ptačí hodinka je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností. Podobně sčítají ptáky stovky tisíc lidí v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Rakousku, Německu a v dalších zemích. 

V letošním roce se terciáni o sčítání dozvěděli v rámci CPP. Vysvětlili si, jak a čím ptáky krmit, jak je rozeznat a jak a kdy sčítat. Výsledky svého sčítání pak do 14. 1. 2022 odeslali prostřednictvím elektronického formuláře. A zde je odpověď:

 

Milí příznivci Ptačí hodinky,

velmi děkujeme všem, kdo se zúčastnili sčítání ptáků (nejen) na krmítkách.  I letos Ptačí hodinka díky všem zapojeným dobrovolníkům překonala loňské počty – a to ještě stále nejsme na finálních číslech, protože vkládat pozorování (nebo odesílat poštou) můžete ještě během dneška. Zatím dorazilo pozorování od téměř 34 000 účastníků, kteří dohromady sečetli přes 23 000 hodinek.
A to je opravdu skvělá zpráva! Jen díky vám je možné nasbírat dostatek dat, která  pomohou odhalit více informací ze života přezimujících ptáků.

A jak to zatím vypadá s výsledky?
Mezi nejpočetněji hlášenými druhy jsou postupně opět sýkora koňadra, vrabec polní, vrabec domácí, sýkora modřinka a na pátém místě kos černý. Letošní pták roku – zvonek zelený – je stejně jako loni sedmým nejpočetněji pozorovaným druhem.
V porovnání s předchozím ročníkem už můžeme říci, že loňská irupce čížků, tedy nepravidelný přílet velkého množství čížků ze severu Evropy, se letos během sčítání nezopakovala, a počty hlášených čížků tak v porovnání s loňským rokem prudce poklesly.
Výsledky jsou zatím průběžné, většina pozorování už si ale cestu skrze online formulář našla, takže nečekáme, že by se dramaticky změnily. Na finální vyhodnocení ročníku se můžete těšit v průběhu února, až dorazí i všechna pozorování poslaná poštou a data odborně zpracujeme.
 

Sledujte výsledky Ptačí hodinky

Než celkové výsledky zpracujeme, nahlédněte do galerie Ptačí hodinky. Sešlo se zde více než tisíc fotografií, které jsou ke zhlédnutí na Flickru ČSO. O své nejkrásnější fotografie se můžete podělit až do konce února. 
 

A až data zpracujeme, pošleme vám opět e-mail. Můžete se těšit nejenom na výsledky, ale i na již tradiční poděkování od partnerů Ptačí hodinky - společností Plastia, Zelená domácnost, Probio a časopisů Naše krásná zahrada a Venkov a styl ve formě slev na jejich produkty.

Již nyní si můžete poznamenat termín dalšího sčítání, které proběhne 6.–8. ledna 2023. Veškeré informace najdete na stránkách  programu Ptačí hodinka. Sledujte také náš facebook či instagram.

Děkujeme všem, kteří si při vyplňování formuláře zaškrtli zájem o členství v ČSO. Brzy se vám ozveme s bližšími informacemi, abychom společně dokončili přihlašovací proces. Členstvím v ČSO podpoříte ochranu ptáků a celkově přírody, ale bude vás to i bavit - získáte možnost přednostní nebo zvýhodněné účasti na mnoha ornitologických exkurzích, vycházkách, kursech a dalších akcích a také spoustu výhod. Např.  4 x ročně krásný časopis Ptačí svět a další tiskoviny, slevy v e-shopu ČSO i v e-shopech našich partnerů a dal. Podívejte se na kompletní seznam členských výhod ČSO.
Ochranu ptáků můžete podpořit i finančním darem na činnost ČSO a srdečně děkujeme všem, kteří již ČSO podporují!  Jen za posledních 30 let jsme v Česku přišli nejméně o 10 milionů ptáků. A to většinou vinou nás lidí - ptáky ohrožujeme špatným hospodařením v krajině, ničením vhodných biotopů, přímým pronásledováním nebo nástrahami v podobě aut, skleněných ploch či drátů elektrického vedení. Je tedy i na nás lidech, abychom jejich situaci zlepšili – a právě o to se ze všech sil snažíme v ČSO. Díky vlastním výzkumným projektům a  sčítacím programům zjišťujeme zda a kde ptáci ubývají. To nám pomáhá naplánovat vhodná ochranářská opatření, například v zemědělské krajině, v obcích a městech,  nebo třeba vlastních ptačích parcích. Přidáte se také a podpoříte ochranu a výzkum ptáků? Je to běh (nebo let?) na dlouhou trať a každé, byť drobné zlepšení se počítá. Společně můžeme chránit ptáky lépe!  Za všechny dary předem mnohokrát děkujeme.

Ještě jednou děkujeme za účast v Ptačí hodince a přejeme vám spoustu dalších krásných pozorování během celého roku.
Za tým Ptačí hodinky,
Lucie Hošková
zástupkyně ředitele České společnosti ornitologické

Text a foto:ŠOt

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout