Gymnázium Třeboň

Temná místa - sexta na výletě

Po výběru z několika možností, kam se vypravit na dvoudenní výlet, 27. - 28. 6. 2022,  zvolila sexta program u Jílového u Prahy v kombinaci s Prahou. První část výletu zahrnovala návštěvu zlatonosné štoly, dle výběru buď štoly sv. Josefa nebo štoly sv. Antonína Paduánského, ve které byl největším zážitkem výstup šikmým komínem po žebřících 21m za pomocí nasvícení důlních lamp. Všichni jsme zdárně štoly absolvovali a to i přes počáteční nejistotu některých z nás, zda se neprojeví klaustrofobie či arachnofobie. U štol jsme si mohli vyzkoušet též rýžování zlata, několika šťastlivcům se dokonce podařilo vykouzlit zlatinku na rýžovací pánvi. Pěším pochodem, který nás vedl pod Žampachem, nejvyšším kamenným železničním viaduktem v ČR, k  rozhledně Pepř a dále až do Jílového u Prahy, jsme ukončili pobyt v přírodě a přesunuli jsme se do hlavního města.

Po ubytování ve skautské klubovně jsme byli připraveni na jeden z hlavních bodů výletu v Praze - netradiční prohlídka Prahy od společnosti Pragulic, která umožňuje poznat a zažít svět lidí bez domova. Průvodce Karim, kterého jsme si předem objednali, patří k mediálně známým průvodcům - exhibicionista, který umí poutavě vyprávět, je otevřený, sdílný a přátelský. Na ulici se dostal již v 16 letech a působil zde do roku 1997. Dnes Karim dělá pravidelné průvodcovské prohlídky, maluje obrázky a hraje ochotnické divadlo. Naše prohlídka byla vedena poutavým způsobem, s názornými ukázkami a otevřenými odpověďmi na téměř jakoukoliv otázku. Noční prohlídka s Karimem v nás zanechala nesmazatelný zážitek, jenž druhý den u mnohých z nás směřoval ke spoustě otázkám a dalším zamyšlením.

Druhý den výletu jsme navštívili Folimanku, plně funkčí kryt civilní ochrany se kapacitou 1 300 osob řadí k deseti největším v Praze. Po návštěvě podzemních prostor nás čekala nejtemnější část našeho výletu -  Neviditelná výstava. Tato výstava je úžasný zážitek pro všechny, kteří si alespoň na malou chvíli chtějí prožít svět nevidomých. I osvětlená část výstavy nás moc zaujala a někteří se nemohli dlouho odtrhnout od řady zajímavých exponátů, např. Pichtova psacího stroje pro Braillovo písmo nebo mnoha her uzpůsobených pro nevidomé.

A tak temná místa byla pro nás tentokráte spojena s mnoha zajímavými zážitky...

Text: L. Kopečková, 15. 7. 2022

Foto: M. Benedová, LKo

 

 

 

 

.

 

 

 

 

zlatonosná štola sv. A. Paduánskéhorýžování zlatazlatěnka...Žampach - nejvyšší kamenný železniční viadukt v ČRRozhledna Pepřubytování ve skautské ubytovněprůvodce Karimtrénink spaní na lavičcetrénink spaní na schodech do metrai tak to někdy chodí...rozloučeníFolimanka - kryt civilní ochranyNeviditelná výstava - Pichtův psací stroj pro Braillovo písmo v osvětlené částiNeviditelná výstava - osvětlená část

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout