Listopad ve znamení matematicko - logických soutěží

V pátek 4. listopadu 2022 se v Českých Budějovicích konalo krajské kolo logické olympiády, kam se na základě svých krásných výsledků v základním kole probojovali Adéla Augustinová z tercie, Ondřej Michal z kvarty a Lenka Prokešová ze sexty. Všichni tři naši zástupci si při řešení neobvyklých logických úloh vedli velmi dobře, nejlepšího umístění (13. místo ze 40 účastníků) dosáhl Ondřej Michal.

Ve čtvrtek 10. listopadu 2022 odcestovala velmi početná výprava našich studentů do Jindřichova Hradce, kde se konalo oblastní kolo turnaje týmů ve známé hře piškvorky. Vzhledem k tomu, že v letošním roce došlo k oddělení kategorií pro nižší a vyšší gymnázium, vznikla pro naši školu možnost registrovat v této velmi oblíbené soutěži více týmů, čehož naši studenti rádi a téměř beze zbytku využili. Domů si pak za vítězství v obou kategoriích přivezly poháry týmy „Mléko pro koťátka“ (kategorie SŠ) ve složení Jan Chytil, Tomáš Janeček, Matyáš Kostelník, Ondřej Tetík a Petr Kocourek a „Terčíci“ ve složení Šimon Kahoun, Antonín Ouška a Josef Chytil. Do krajského kola navíc z druhého místa postoupil tým „Už je nás pět“ ve složení Tereza Hanková, Daniela Beníšková Lenka Prokešová, Eliška Havelková a Štěpánka Kněžínková.

Dalšího obrovského úspěchu pak tým „Terčíci“ dosáhl v krajském kole piškvorkového turnaje pro ZŠ. Naši terciáni zde vybojovali překrásné druhé místo. Dobře si v krajské konkurenci v kategorii SŠ vedly i týmy „Už je nás pět“ (5. místo) a „Mléko pro koťátka“ (6. místo).

Závěr měsíce listopadu pak patřil tradiční soutěži v řešení matematických a fyzikálních úloh Náboj Junior, kde nás v pátek 25. 11. 2022 reprezentovala družstva kvarty (Ondřej Michal, Karolína Sedláčková, Jan Psík a Daniel Šikr) a tercie (Šimon Kahoun, Josef Kučera, Šimon Mittelbach, Vilém Navrátil). Tato soutěž je mezinárodní, soutěží se na více místech a výsledky se porovnávají pomocí online technologií.

Letošního ročníku Náboje se zúčastnilo celkem 1392 týmů z 8 evropských zemí a oba naše týmy se v této silné konkurenci rozhodně neztratily. Kvartáni obsadili celkově 320. místo a terciáni byli 383.

Všechny úspěchy našich studentů nás samozřejmě velmi těší a moc jim k nim gratulujeme. Ještě větší radost nám ale dělá chuť a elán, s nimiž všichni účastníci soutěží. Věříme, že podobné nadšení vydrží našim studentům i do dalších ročníků.

Text: M. Tomanová

Foto: P. Augstenová, M. Vačkář, M. Tomanová, T. Hanková