Humanitní kurz 2022/2023

V pondělí 30. ledna 2023 čekaly účastníky humanitního kurzu v prostorách knihovny tři zajímavé přednášky. Jako první vystoupil Martin Hrinko z CEVRO-Institutu s příspěvkem o problematice udržování pořádku při sportovních utkáních a roli policie a bezpečnostní agentur. Poté následovala projekce dokumentárního filmu Zápas o svědomí OSN, s nímž přijeli Karel Komárek a Jan Czerný z Ministerstva zahraničních věcí ČR. Ti rovněž seznámili studenty s možnostmi uplatnění v diplomatické službě České republiky. Poslední část kurzu představovalo vystoupení Kateřiny Pražákové z Historického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity o mytických tvorech v historických pramenech.

Následující den se nesl ve znamení exkurze do Prahy. Dopoledne bylo vyhrazeno návštěvě Centra současného umění DOX. Zde si účastníci prohlédli výstavu Bolest těch druhých, která se věnovala různým aspektům utrpení způsobených válkou. Své pocity z výstavy pak následně reflektovali ve vlastní výtvarné tvorbě. Závěr pak patřil výstupu do „vzducholodi“ Gulliver. Po obědě se všichni přesunuli do sousedství Novoměstské radnice, kde je instalována tzv. Neviditelná výstava. V jejím rámci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je ocitnout se ve světě bez zraku.

Akce se celkově velmi vydařila a účastníci si určitě odnesli řadu zajímavých zážitků.

Text Václav Pražák, foto Václav Pražák a Monika Lexová