Všímavost

Milí studenti, vážení rodiče,

v týdnu od 6. 3. - 10. 3. ve škole nebudu přítomna. Další týden už ano, klasicky v úterky a pátky jsem zde pro Vás. Péče o duševní zdraví není nikdy dost! I v následujícím období se zaměřím na naše pedagogy i vás, studenty.

V lednu ve škole proběhla přednáška pro rodiče s názvem Jak pečovat o duševní zdraví dítěte. Toto téma se krásně propojuje s dovedností velice důležitou pro duševní zdraví a tou je všímavost. Všímavost znamená uvědomovat si se zájmem a lehkostí, co se právě teď děje uvnitř nás i kolem nás:

• co vnímáme smysly
  • jaké myšlenky nás napadají
  • jaké emoce prožíváme
  • jak vnímáme své tělo
  • jak spolu všechny tyto prožitky souvisí.

Znamená to prožívat plně přítomnost, zvládat u toho své emoce a zachovat si odstup od myšlenek, které nás odsuzují. V prvním jarním měsíci je snazší svou vlastní všímavost probudit a rozvíjet, právě s tím, jak se všude kolem nás probouzí a rozvíjí nový život. Pro ty z Vás, kdo máte chuť se inspirovat, posílám kalendář na březen s denními tipy, co pro sebe můžete denně udělat. Pro studenty, kteří si všímají, najdou kalendář také ve škole.

Hezké všímavé jaro!

Lucie Doležalová, školní psycholožka