Výsledky sběru dat (REVOLUTION TRAIN pro město Třeboň – Nové Česko, nadační fond) 2022

Na základě důkladné analýzy Výsledků sběru dat REVOLUTION TRAIN pro město Třeboň 2022 zde uvádím výčet vybraných skutečností, kterým je třeba do budoucna věnovat v oblasti prevence sociálně-patologických jevů pozornost.

1. Internet jako druh zábavy - Internetem se baví skoro každý den téměř 90% respondentů, (polovina z nich chodí též ven s přáteli či aktivně sportuje, oproti tomu druhá polovina na takové aktivity „nemá čas“), 18% žáků je denně kreativních a pouze 13% lidí čte. Za posledních 20 let výrazně ubylo večerní zábavy (disko, hospody, kluby) (pouze 2% dotázaných).

1. S alkoholem má osobní zkušenost více než 83% žáků. Prvním impulzem byl příklad v rodině, zábava či zvědavost. (Kritický věk okolo 14 let. Polovina z dotázaných za poslední měsíc pila alkohol.) (!)

1. tabákem má v uvedené věkové kategorii osobní zkušenost více než polovina respondentů (zhruba od 13 let). Začali ze zvědavosti nebo kvůli kamarádům a nejčastěji si dali cigaretu či e-cigaretu (dohromady 88 % dotázaných), vodní dýmku, žvýkací tabák či zahřívaný tabák (IQOS, GLO, PLOOM).

1. Marihuanu je, dle odpovědí, v Třeboni snadné sehnat. (Kritický věk 15 let, zajímá zhruba 20% dotázaných.)  Ostatní drogy jsou žákům nabízeny většinou cizími lidmi (13%).

Zpracovala: Petra Šálková Dufková, květen 2023, přiložen též oficiální souhrnný komentář ze studie

Výsledky sběru dat revolution train pro město Třeboň 2022, oficiální souhrnný komentář