Historická Praha pro kvartu

Dne 23. 11. 2023 se třída kvarta společně s pány učiteli Matějem Vačkářem a Václavem Pražákem vydala na dějepisnou exkurzi do Prahy.

Hned po výstupu z vlaku jsme zamířili do armádního muzea Žižkov. Tam pro nás měli připravený program s pracovními listy a díky tomu jsme se dozvěděli spoustu nových informací o druhé světové válce. Pak jsme si mohli prohlédnout muzeum celé. Nejzajímavější byly realistické zákopy z první světové války. Mohli jsme je projít, všude byla slyšet střelba a kolem nás se povalovaly zkrvavené figuríny.

Poté jsme se přesunuli do krypty památníku Heydrichiády. Pan Pražák s panem Vačkářem nám pověděli, proč je pro naši vlast toto místo tak důležité. Ukrývali se tam totiž parašutisté, kteří spáchali atentát na Heydricha. Po udání je ale nacisté objevili a chtěli je zabít, proto všichni raději v kryptě spáchali sebevraždu. Chvíli jsme tam stáli v naprosté tmě, takže jsme si na moment představovali, jak se asi mohli parašutisté cítit. Bohužel jsme se nemohli podívat nahoru do kostela, protože tam právě probíhala svatba, viděli jsme však alespoň díry od střelby z kulometu na zdi kostela.

Nakonec jsme měli dvouhodinový rozchod po Václavském náměstí a pak jsme se všichni společně vydali zpátky domů.

Celá exkurze byla opravdu zajímavá a poučná a výborně doplnila naše znalosti z hodin dějepisu.

Text: Annika Straková, foto: Matěj Vačkář