Beseda s pamětníkem – vzpomínka na 2. světovou válku

V pátek 22. června 2012 se žáci 3. a VII. ročníku zúčastnili besedy s panem plukovníkem Jánem Bačíkem, při níž se měli možnost seznámit s jeho poutavými osudy. Pan Bačík odešel v roce 1939 z rozbitého a okupovaného Československa a stal se příslušníkem čs. zahraničního vojska ve Velké Británii. Ačkoli podle svých slov se chtěl stát střelcem na palubě bombardéru, prodělal nakonec parašutistický výcvik a měl být vysazen se skupinou Wolfram. Krátce předtím se však zranil a po rekonvalescenci byl přiřazen k tankovým jednotkám, s nimiž se účastnil obléhání přístavu Dunkerque. Z projevu pana Bačíka bylo cítit upřímnou oddanost své vlasti a hodnot, ke kterým se českoslovenští vojáci hlásili. Proto se toto bezprostřední svědectví stalo jistě velmi silným zážitkem pro všechny zúčastněné. (Václav Pražák)

Fota: V. Pražák