Letní akademický kurz 2012 - Nové Hrady

Ve dnech 1. – 28. 7. 2012 proběhl v Akademickém a univerzitním centru v Nových Hradech Letní akademický kurz určený pro středoškolské i vysokoškolské studenty. V krásných prostorách zámku a přilehlých laboratořích pracovaly studentky našeho gymnázia Jana Havlová (VIII) a Veronika Řepová (VII) na projektu s názvem "Optimalizace podmínek pro přípravu požadovaných proteinů in vivo", který si vybraly z předložené nabídky.
První týden letní školy byl věnován exkurzím, při kterých účastníci navštívili například Ústav Nanobiologie a Strukturní Biologie Akademie věd ČR Nové Hrady, Parazitologický ústav JU ČB, firmu Bosch České Budějovice, Institute of Science and Technology v Klosterneuburku v Rakousku, výstavu Orbis Pictus v Linci, botanickou exkurzi po Novohradských horách.
Následující tři týdny se účastníci letní školy věnovali práci na svých projektech a zároveň probíhaly pravidelné přednášky odborníků na různá témata. Na závěr proběhla společná konference, kde každý v průběhu 15 minut představil svůj projekt. Nejenže si tak naše studentky vyzkoušely některé laboratorní metody, ale získaly cenné zkušenosti se samostatnou organizací práce, s prezentací svých výsledků a ověřily si svou jazykovou vybavenost, protože jejich jednacím jazykem byla angličtina.
Ostatním studentům lze jen doporučit: „Nebojte se a příští rok se přihlaste. Jsou to zkušenosti k nezaplacení.“

J. Mašková

Autoři fotografií: David Wagenknecht, Jana Havlová