BESEDA SE SOUDKYNÍ ÚSTAVNÍHO SOUDU ČR

Málokdy se naskytne příležitost posedět a pobesedovat se soudcem Ústavního soudu ČR.    Ti, kteří  nezaváhali a ve středu  26. 3. odpoledne přišli do auly školy, této možnosti zcela využili a rozhodně mohli být spokojeni. Paní soudkyně JUDr. Ivana Janů nejprve pohovořila o své osobě, o práci, ale zejména o svém působení coby soudkyně  Mezinárodního trestního tribunálu v nizozemském Haagu. Zde se v letech 2001 – 2004 podílela na souzení válečných zločinců z občanské války v bývalé Jugoslávii. Na konkrétních kauzách  demonstrovala hrůzy válečného konfliktu mezi  Chorvaty, Srby, Bosenci a dalšími národnostmi tohoto tehdy početně mnohonárodnostního státu. K nahlédnutí byly  kopie soudních spisů a dokumentů s jednotlivými rozsudky. Během přednášky zazněly i dotazy týkající se odsouzení konkrétních osob či  dotazy čistě osobního rázu. Po přednášce paní soudkyně setrvala ještě chvilku v úzkém kruhu studentů a učitelů a ochotně odpovídala na jejich dotazy. Děkujeme paní soudkyni za návštěvu, zároveň naše poděkování směřuje i k panu MUDr. Válkovi, který pomohl přednášku zprostředkovat.

Zdeněk Kučera, text a foto