Zahraniční stáž v Dublinu

Díky štědré nabídce ministerské výzvy č. 56 jsem měl možnost dva týdny bydlet a studovat v Dublinu (8. - 22. srpna 2015).

Do irského hlavního města jsem se vrátil téměř na den přesně po 15 letech. Tehdy, v roce 2000, byl Dublin jen jednodenní zastávkou velké cesty po Smaragdovém ostrově, teď se stal útulným přechodným domovem.
Odjel jsem studovat irskou kulturu, literaturu a historii, samozřejmě také angličtinu. Škola The Linguaviva Centre sídlí v budově postavené v georgiánském stylu a skutečně se nachází v centru města, nedaleko hlavního dublinského parku St. Stephen´s Green, kde tak výtečně chutná oběd formou balíčku na lavičce naproti bystě Jamese Joyce a s hudbou pouličních muzikantů za zády.

Ve skupině nás je deset, buď stávající, nebo budoucí učitelé angličtiny z různých koutů Evropy. Nikde žádný Čech, ale to přece vůbec nevadí… Úroveň hodin je vysoká, dostáváme i domácí úkoly, každý týden se tu končí testem a ústní prezentací tématu přiděleného vždy v pondělí. Mám štěstí, vyšlo na mě důvěrně známé a již dříve probádané téma - Agatha Christie, druhý týden mám promluvit o výhodách cenzury. Výhodách??? Nějaké snad najdu.

Výuka irských reálií probíhá odpoledne a individuální formou. Zatímco v literatuře mám pravda docela náskok, v historii se dozvídám úplně nové věci a očekává se, že ke každému bodu, který zmíní učitel, se mám ihned vyjadřovat, srovnávat s českým prostředím, uvádět příklady. Inu, zcela se naplňuje výrok mé irské paní domácí: „Oh, they will make you study really hard, Peter, they will!“

Bydlím v příjemné čtvrti Blackrock, vzdálené od školy asi 45 minut jízdy patrovým autobusem 46A a na zastávku jdu z domu ještě dalších 20 minut, takže vstávat se musí opravdu brzy, podstatně dříve než v běžném školním roce doma. Mám sjednanou plnou penzi a paní Carmel, kultivovaná sedmdesátnice, která absolvovala cestu kolem světa a několikrát byla i v pražské opeře, výborně vaří - hlavně irská jídla - a připravuje originální moučníky! Všeho je dost a moc dobré. Jenže - jak je zde zvykem, večeří se poměrně pozdě, takže ještě ráno mám pocit sytosti.

Každý den vyrážím objevovat nějakou část města spisovatelů, centrum a přilehlé okolí prochodím křížem krážem (ke konci pobytu už chodím bez mapy), dvakrát navštívím divadlo - poprvé muzikál Once v divadle Olympia - hit letošní sezóny, irští zpěváci mile překvapí zpěvem českých písní!, podruhé adaptaci Turgeněvova Měsíce na venkově v noblesním divadle Gate. O víkendu se vypravím do Severního Irka, chci přece vidět hranici s Británií, Obří chodník i Belfast… Pak se ale vracím zpátky do Dublinu, který mi najednou připadá menší, než když jsem přiletěl. Dublin na řece Liffey. Krásný Dublin.

Petr Kopeček, 24. září 2015

1. 6. 2020 MZ didaktické testy z Mat a AJ

Maturitní didaktické testy

3. 6. 2020 didaktický test Matematika+