Gymnázium Třeboň

S Harry Potterem do Bradavic - souhrnná zpráva

Dnes 13. 5. je to právě týden, co se skupina nadšenců Harryho Pottera vrátila ze vzdělávacího zájezdu do Velké Británie.  Program byl pečlivě vybrán Mgr. Kateřinou Janů, která  pro vyznavače Harryho zvolila prodlouženou variantu zájezdu s výletem do Bathu a překrásné vesničky Lacock (místo natáčení Harryho Pottera). Zájezd byl doplněn skupinou žáků ze základní školy v Ústí nad Labem, kterou doprovázela paní učitelka Pavla.

Nový dozor pro skupinu našich studentů byl změněn na poslední chvíli a určitě nemohl dosáhnout nadšení a vědomostí o Harrym, které by kolem sebe šířila  paní Janů. Můžeme ale říci, že jsme tam na ni často vzpomínali. Nejvíce samozřejmě ve filmových studiích Warner Bros.

Upřímně musím napsat, že mě tyto atrakce z natáčení Harryho Pottera nadchly. Dokonce naše kolegyně Pavla, pro kterou byl tento bod programu nejméně zajímavou částí, se nechala slyšet, že byla expozicí uchvácena. Ve studiích jsou k nalezení nejen ukázky  kostýmů, filmové sety  a efekty z filmů, ale pro nadšence tvorby filmu obecně je obohacením veškerá f ilmová technika ve třetí části  prohlídky.

Během čtyř dnů naše skupina absolvovala program v Bathu (římské lázně) a  v Londýně (viz zprávy studentů), navíc mimo původní program se podařilo včlenit Národní námořní muzeum, které je pro návštěvníky zdarma. Pro mnohé naše studenty byl jistě zajímavý zážitek z  pobytu v anglické rodině, který nabízí nepřenosné kulturní obohacení.

Našim studentům patří pochvala nejen za vzorné chování a reprezentaci školy během celého pobytu, ale též za pomoc při manipulaci s pojízdným křeslem pro jednoho ze spolužáků - zejména ve složité části metra, stejně tak i za porozumění a snahu o souznění s žáky ze základní školy.
Poděkování patří našemu průvodci Martinu Hájkovi za jeho odbornost, vstřícnost a veškeré pracovní nasazení. Skupinové fotografie, které nafotil pro naše studenty,  si lze prohlédnout v příloze. Děkujeme též našim laskavým a trpělivým řidičům - panu Vackovi a panu Keltnerovi.

Text: Lenka Kopečková
Foto: Martin Hájek, Lenka Kopečková
13. 5. 2016

Londýn, den první

První poznávací den začal přesně tak, jak ten předchozí skončil, a to v autobuse. Přibližně ve 2:30 jsme mžourajícíma očima spatřili Calais, což již předznamenávalo brzký příjezd do Spojeného království. Nadšení z vidiny blížícího se pobřeží Anglie ukončila zpráva o čtyři a půl hodinovém čekání do Eurotunelu. Avšak toto čekání na vlak uteklo rychle, jelikož jsme si ho zkrátili spánkem. Přivítalo nás typické britské počasí, mlha a déšť, jež se střídalo s jarním sluníčkem. Jako první jsme navštívili observatoř Greenwich, kde se naskytl čas na první „selfie“ a krásný výhled na rozlehlý Londýn. Po několika minutách jsme se ocitli v ruchu velkoměsta.

Poté naše kroky zamířili do Námořního muzea, které zahrnovalo i výstavu o admirálu Nelsonovi. Po nasbírání nových znalostní jsme se lodí přesunuli na opačný břeh Temže. Cestou jsme projížděli i pod takovou pamětihodností jako je Tower bridge. Po vylodění jsme se rozdělili do čtyř skupin. První šla do Toweru, druhá do muzea a vyhlídku na Tower bridge, třetí na křižník HMS Belfast a čtvrtá si zvolila volný pohyb po Londýně. Následně byl přesun stylovým Doubledeckerem do Gringotovy banky (australské ambasády), která byla ovšem zavřená.

Na konec jsme se přesunuli metrem na parkoviště, kde na nás již čekal autobus. Ten nás odvezl na tzv. meeting piont, což bude každý den naše místo setkávání s hostitelskou rodinou. Zde nastala napínavá chvíle pro všechny – Koho dostaneme?? Kdo bude náš hostitel?? Bude v pohodě nebo to bude nějaká pochybná osobnost?? Nakonec se druhý den ukázalo, že všechny rodiny jsou naprosto super a všichni si je nemohli vynachválit. Ale každopádně zpět k prvnímu dni. Po rozdělení si nás rodiny rozvezli k nim domů. My s nimi prohodili pár milých slov, dali si večeři a zalehli úplně zmoženi do postele a hned usnuli...

Filip Otepka, Filip Čábela (VI.)

Jak jsme se měli v Anglii - 2. den

Druhý den probíhal v duchu magie, protože jsme zavítali na kouzelné místo s názvem Warner Bros studio, kde byla natáčena sága Harryho Pottera.
Samotného Harryho jsme zde nepotkali, ale viděli jsme všechna kouzelná místa, na které si vzpomenete. Byla to doslova pompézní podívaná. Když řeknu, že to bylo úžasné a nezapomenutelné místo, mluvím tím určitě za všechny.
Náplní odpoledního programu byla návštěva jedné z nejkrásnějších univerzit na světě. Samozřejmě, že je řeč o Oxfordu. Zde jsme měli možnost prohlédnout si úžasné komplexy této univerzity a řeknu vám, že je to hned druhé místo po gymnáziu v Třeboni, kde bych chtěl studovat. Po prohlídce oxfordské univerzity následoval menší rozchod, který většina z nás využila k nákupům v Primarku. Jelikož jsme studenti gymanzia, našli se i tací, kteří volný čas využili k návštěvě místních pamětihodností.
Po návštěvě už následoval pouze šťastný návrat do hostitelských rodin. 

Petr Kouba, 2. ročník

Bath, den třetí

Zde se můžete těšit na slíbený příspěvek Šárky Kubíčkové  z kvarty …

Londýn, den čtvrtý

Čtvrtý den začal opět sluníčkem. Naložení kufrů i odjezd z meeting pointu proběhl v pořádku a bez zapomenutých telefonů, či peněženek.
Naší první zastávkou byl London Eye, s výhledem na majestátní Big Ben. Poté naše kroky směřovali do londýnské zoo, ve které jsme se zdrželi přibližně dvě hodiny a navštívili jsme zde proslulý pavilon plazů, kde Harry Potter poprvé promluvil s hadem. S dobrou náladou jsme se vypravili zpět do centra Londýna. Po prohlídce významných památek v centru jako je například Trafalgarské náměstí nebo sám vyhřívaný Churchill se většina z nás usídlila v trávě v parku u Buckinghamského paláce.
Mysleli jsme si, že den zakončíme rozchodem a nákupy v různých obchůdcích přímo v centru a jízda metrem bude stejná jako v pondělí – hodně prostoru, prakticky bez lidí. Realita však byla jiná. Po dlouhé cestě na metro, když jsme se ulicemi Londýna jen tak tak protlačili, čekal nás další nezapomenutelný zážitek, londýnské metro v odpolední špicce, kdy většina lidí jede z práce domů. V metru jsme se museli rozdělit na dvě části, protože jsme se do jedné soupravy nevešli. Po výstupu, jsme museli počkat na druhou skupinu, když druhá skupina přijela dalším spojem.. Vydali jsme se k autobusu, kde na nás čekala naše poslední večeře v Anglii. Ohřívané párky s chlebem a s hořčicí přišli všem, po tak náročné jízdě, vhod. Kolem půl osmé, v době, kdy nad Londýnem zapadalo Slunce, jsme vyrazili zpět k našemu domovu, plni úžasných vzpomínek a dojmů.

Aneta Podolská, kvinta

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout