Kurz aplikované geografie

Čtvrteční přednášky byly zaměřeny na teoretickou přípravu, jež se týkala typologie a definice regionů a regionální vědy a regionálního rozvoje (Lisabonské strategie, Evropy 2020), regionální politiku České republiky (regiony NUTS a LAU s využítím tabletů), v poslední dvouhodině potom problematice teorií lokálního rozvoje (teorie mezoekonomiky, teorie výrobních cyklů, teorie kumulovaných příčin, teorie učících se regionů apod.).

V pátečním bloku navštívili naší školu odborníci, kteří se věnují regionálnímu rozvoji na všech úrovních, státní, samosprávné i té soukromé. Marek Kupsa, ředitel odboru Řídící orgán Operačního programu Technická pomoc při Ministerstvu pro místní rozvoj, seznámil žáky s nastavením strukturálních fondů a jejich čerpání v České republice. Michael Otta, vedoucí odboru Regionálního rozvoje a evropských projektů při Libereckém kraji pohovořil o možnostech a konkrétních případech, které přináší podpora ze strukturálních fondů regionálnímu rozvoji samosprávné jednotky. Michal Karvánek ze  společnosti Servodata Group potom uzavřel cyklus přednášek nastíněním problematiky společné zemědělské problematiky v Evropské unii a jejímu vlivu na regionální rozvoj.

Zapsal: Martin Rosocha

Foto: K. Lyutyk