Gymnázium Třeboň

Brigáda ve Švýcarsku

Další informace k této akci naleznete na nástěnce cizích jazyků nebo u Mgr. Milady Benedové.

V loňském roce zavítala do Švýcarska studentka současného 4. ročníku Petra Průchová. Napsala o tom několik postřehů:

Téměř každý z nás chce cestovat a poznat svět. Já nejsem jiná. Hrozně ráda cestuji. Když jsem se na začátku třetího ročníku dozvěděla, že je možnost jet na brigádu do Švýcarska, byla jsem tím doslova nadšená. Mělo nás jet víc, ale ostatní si to rozmysleli.

Švýcarsko je nádherná země a já věděla, že musím jet, ať už s někým nebo sama. Rodiče mě i přes obavy podpořili, já vyplnila pár papírů pro agenturu a de facto bylo hotovo. Pár týdnů před odjezdem jsem se dozvěděla, u jaké rodiny budu bydlet a 3. července jsem odjela autobusem z Prahy na hlavní nádraží v Zürichu. Odtud už jsem sama jela vlakem do Oensingenu. Po cestě jsem volala „novému tatínkovi“, že jsem na cestě, aby pro mě dojel. Samozřejmě jsem byla trochu nervózní, jaká bude moje nová rodina, ale všechny obavy opadly, když jsem celou rodinu konečně poznala.Všichni byli moc hodní a já se mezi nimi cítila jako doma.

Pomáhala jsem jim s domácími pracemi nebo s péčí o zahradu. Moje rodina asi jako téměř každá ve Švýcarsku chová krávy, takže moje práce se motaly hlavně kolem krav. Sušení sena, krmení nebo dojení. Mým volným dnem byla neděle, takže jsem se každou neděli snažila maximálně využít. Už delší dobu znám ve Švýcarsku dvě rodiny, a právě jedna z nich mě vzala dvakrát na výlet. Za těch pár volných nedělí jsem projela stovky kilometrů, na kterých jsem poznala spoustu nádherných nových míst.

Na příští rok plánuji další cestu v podobném duchu. Každý jezdí do zahraničí na dovolenou, ale málokdo tam jezdí pracovat. Je to něco, na co se nezapomíná. Mám nové zkušenosti, nové přátele a zase jsem poznala nová místa, na která se třeba jednou vrátím. A to je důvod, proč jsem tam jela.

Text: Milada benedová a Petra Průchová

Foto: Petra Průchová

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout