Gymnázium Třeboň

Mediální labyrint: Jak se nenechat obalamutit?

 

Mediální labyrint: Jak se nenechat obalamutit?

Jaké nástrahy nás mohou čekat ve světě médií? Proč nám mohou média lhát? Máme přístup ke kvalitním a objektivním informacím? Dokážeme rozlišit pravdivé zprávy od dezinformací a manipulativních zpráv? Proč mohou být dezinformace nebezpečné? A co s tím?

Tyto a řada dalších otázek zazněly na dvouhodinovém workshopu, který proběhl v rámci mediální výchovy na semináři ze společenských věd ve čtvrtek 26. dubna. Za účasti studentů 3. roč. a septimy na jedné straně a lektorů neziskové organizace Evropské hodnoty na straně druhé se diskutovalo na výše uvedené téma, uváděly se konkrétní příklady podporující nebo vyvracející objektivnost mediálních informací, hledaly se cesty, jak z tohoto labyrintu ven. Mezi přítomnými byla i Silvie Lauder, redaktorka týdeníku Respekt, která pohovořila o nelehké práci novináře v dnešní době. Doslova vyzvala studenty, aby si veškeré informace, i ty sdílené na facebooku, prověřovali a samostatně hodnotili, nenechali se nachytat dezinformacemi a aby se zamysleli nad tím, jak sami mohou přispět ke zlepšení mediálního světa kolem sebe. Na výstupy jednotlivých lektorů navázaly dotazy žáků. I když se seminář o nějakou tu minutu protáhl, účastníci rozhodně odpoledního workshopu nelitovali.  

Vzdělávací program byl realizován díky podpoře Konrad Adenauer Stiftung a US Embassy. Naše poděkování si zaslouží tým lektorů z Evropských hodnot, zejména paní Kristýna Karešová a Vladimír Hanáček. Děkujeme!

Text a foto: Zdeněk Kučera

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout