Studijní cesta do Evropského parlamentu

Naše cesta začala v pozdních nedělních hodinách 10.6. odjezdem od budovy gymnázia směrem k francouzskému městu Štrasburk. Tam jsme druhého dne zrána šťastně dorazili. Hned v pondělí nás čekala procházka městem se zastávkami na zajímavých místech: např. na náměstí Gutenberg, náměstí Republiky nebo u štrasburkské katedrály Notre-Dame. Po cca dvouhodinové vycházce jsme se dočkali vlastního volna, času skočit si na oběd, projít si obchody nebo si v klidu po svém nalézat krásy města Štrasburk. K večeru nás čekalo ubytování na hotelu a jako úplný závěr dne večeře v městské restauraci.

Druhý den v této evropské metropoli byla na programu návštěva Evropského parlamentu. Po dobré hotelové snídani jsme se autobusem přesunuli do Evropské čtvrti, kde jsme mohli zhlédnout budovy významných institucí Evropské unie, jakými jsou Rada Evropy nebo Evropský soud pro lidská práva. V parlamentu jsme se po bezpečnostní kontrole a krátké půlhodinové prezentaci Jana Řebřiny o fungování této instituce zasedli k besedě s českým europoslancem Jaromírem Štětinou. Následovalo sledování průběhu jednání pléna EP z tribuny, které bylo tlumočeno do všech jazyků EU, kdy jsme si též mohli všimnout českého europoslance a místopředsedy EP Pavla Teličky. Den jsme zakončili opět v restauraci, tentokrát v tradičním alsaském stylu.

Třetí den byl zároveň tím posledním. Kolem deváté hodiny ranní jsme opouštěli hotel a byli již na cestě domů - s malou zastávkou ve Stuttgartu, kde jsme po dlouhém hledání nejprve parkovacího místa pro autobus a následném hledání samotného muzea mohli zhlédnout výstavu k výročí sedmdesáti let značky Porsche.

Rádi bychom tímto poděkovali našemu průvodci, předsedovi Mladých demokratů a asistentu pana Štětiny, panu Jiřímu Klinderovi, panu poslanci Štětinovi samotnému za zajímavou besedu a panu senátorovi Jiřímu Šestákovi, který se zasloužil o to, aby se do Štrasburku mohla podívat právě naše výprava.

Helena Rozporková, 3. ročník

Odkaz na záznam besedy s panem poslancem Štětinou

POÚTSTČTSONE
                                          

Jsme partnerská škola
UNESCO

in support of UNESCOs 70th Anniversary Celebrations

Partneři školy

Jihočeský krajUnescoPřírodovědecká fakulta UKEvropské strukturální a investiční fondyMasarykova universitaStátní oblastní archív Třeboň