PROPOJENÍ PŘEDMĚTŮ A ROČNÍKŮ

V rámci oslav 30. výročí “Dne boje za svobodu a demokracii“ secvičili žáci prvního ročníku při hodinách českého jazyka a základů společenských věd s paní učitelkou Lucií Mylerovou Paurovou divadelní představení na motivy alegorického románu „Farma zvířat“. Představení bylo určeno pro žáky primy a tercie a obsahovalo mimo jiné i otázky k diskusi a řadu aktivit na podporu porozumění dílu.

Divadelního představení se zúčastnili i žáci druhého ročníku, ale tentokrát v roli reportérů. Jejich úkolem bylo pečlivě sledovat celý průběh hodiny a své postřehy a názory detailně zpracovat do reportáže v anglickém jazyce. Druháci museli pracovat o to pečlivěji, neboť věděli, že bude jejich výtvor následně předán samotným aktérům divadelního představení (prvákům) a jejich učitelům angličtiny k posouzení. Poté, co prváci v rámci své hodiny anglického jazyka rozebrali obdržené reportáže, vysloužili si také druháci od prváků anglické písemné ohodnocení a vyjádření ke kvalitě zpracované reportáže.

A proč jsme to vlastně všechno takto smíchali? K čemu to celé bylo? Určitě ne jenom z důvodu, že George Orwell patří mezi významné autory anglo-americké literatury a vyskytuje se na seznamu povinné četby. Celá tato akce byla mimo jiné i o vzájemném sdílení / o motivaci / o tom, že to, co žáci dělají má smysl (a může mít smysl nejen pro ně samotné, ale i pro žáky z jiných tříd).

Doufejme, že si žáci takovéto netradiční propojení v rámci výuky užili, dozvěděli se něco nového nejen o díle známého Britského spisovatele, ale i o sobě navzájem či v sobě objevili nějaký skrytý talent.

Text: Petra Šálková Dufková

Obrázek v náhledu: https://www.google.com/search?q=animal+farm&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjDqbHa3YfmAhVLXsAKHUDSA1YQ_AUoAXoECBEQAw&biw=1366&bih=654#imgrc=rImESBInlEevoM: