Farma zvířat

Farma zvířat 1. ročníku

 

V rámci hodin ČJL a ZSV si žáci 1. ročníku sami zdramatizovali Orwellovu Farmu zvířat.

 

Ku příležitosti oslav 30 let svobody v ČR jsme se v hodinách ZSV vrhli na četbu Farmy zvířat od George Orwella a následnou interpretaci totalitních principů. A protože jsou prváci velmi šikovní, aktivní a tvořiví, rozhodli jsme se pro dramatizaci á la Listování, tzn. že se text nemuseli učit, ale mohli jej číst.

Žáky jsem rozdělila do 3 skupin dle náhodného klíče, dostali k dispozici jednu třetinu knihy a byli vhozeni do úkolu: zpracujte ji, jak nejlépe dovedete. Opravdu jsem byla zvědavá, jak si s tím poradí, jak zvládnou organizaci ve skupině, jak budou či nebudou spolupracovat, které důležité aspekty světového díla vypíchnou a které naopak upozadí.

Jak jsem předpokládala, zvládli svůj úkol skvěle, někdo na první, někdo až na druhý pokus, ale to není důležité. V textu a příběhu se zorientovali, sami jej převedli do replik, ve skupině se dohodli, rozdělili si role a navzájem se všichni podporovali. Myslím, že jsme si přípravu i samotné představení moc užili.

Ve středu 20. 11. se pak rovnou naostro hrálo primě a tercii. K divákům se přidali i druháci v roli reportérů a na poslední chvíli i sextáni. Herce toto rozšířené publikum uvedlo trochu do rozpaků, ale rozhodně je nevykolejilo. Představení zvládli s obdivuhodnou odvahou a profesionalitou.

Moc jim za jejich odvedenou práci děkuji. Díky ní jsme se všichni mnohému naučili… Těším se, co dalšího společně vymyslíme.

Text a foto: Lucie Mylerová Paurová

POÚTSTČTSONE
                                          

 Provozní informace

3. 6. 2020 didaktický test Matematika+

Maturitní didaktický test

15. - 18. 6. 2020 Ústní maturitní zkoušky

Ústní maturitní zkoušky společné i profilové části

Jsme partnerská škola
UNESCO

in support of UNESCOs 70th Anniversary Celebrations

Partneři školy

Jihočeský krajUnescoPřírodovědecká fakulta UKEvropské strukturální a investiční fondyMasarykova universitaStátní oblastní archív Třeboň