Gymnázium Třeboň

YFU a můj pobyt v Jihoafrické republice

Ahoj,

jsem Nikča a svůj výměnný pobyt trávím v Jihoafrické republice. Za pár dní to budou přesně dva měsíce od té doby, co jsem se na letišti přivítala s mojí hostitelskou rodinou. V tu dobu jsem byla ještě plná různých obav a starostí, které ze mě ale opadly, jak jsem nasedla do auta mé rodiny a spatřila tuhle nádhernou zemi!

Jednou z mých největších starostí byla vysoká kriminalita, před kterou mě každý v Česku vyroval, a proto když jsem vystoupila na jihoafrickém letišti, tiskla jsem si všechny svoje věci co nejblíž k sobě, aby mi je náhodou někdo neukradl. Ve skutečnosti to vůbec není tak hrozné. Je důležité být opatrný, protože riziko krádeží je určitě větší než u nás, ale rozhodně se nemusíte bát vyjít sami z domu s mobilem v ruce. Naopak, většina lidí je tu hrozně milá a prakticky kohokoliv potkáte na ulici, vás pozdraví, zeptá se, jak se máte a dá se s vámi do řeči.

Bydlím v jihoafrickém městě Johannesburgu, konkrétně v jeho jedné části, která se jmenuje Melville (a podle slov mého hostitelského táty je to 33. nejúžasnější suburb ever). Žijeme tu v malém domečku s mým hostitelským tátou, který je Jihoafričan a hostitelskou mámou, která pochází z Německa. Mám i hostitelskou sestřičku, které jsou dva roky. Myslím, že jsem dostala tu nejlepší hostitelskou rodinu, kterou jem dostat mohla. Opravdu si rozumíme a pořád něco děláme.

Největší rozdíl je pro mě asi místní škola. Nosíme uniformy, vlasy musíme mít v culíku a celkově jsou tu o dost přísnější pravidla. Před každou hodinou musíme vypnout mobil a pak ho odevzdat do takových přihrádek, které jsou na lavici u učitele. Vyhovuje mi ale jihoafrický školní systém. Rok je tu rozdělený do 4 terms (něco jako čtvrtletí) a na konci každého jsou skoro třítýdenní prázdniny.

Věcí, na kterou si asi nikdy nezvyknu, je “loadshedding”. Nevím úplně přesně, jak to vysvětlit, ale jde o to, že každý den máte určené časy, kdy se ve vašem městě vypne elektřina, aby se dala využít někde jinde. Děje se to skoro každý den, někdy i několikrát denně podle toho, v jaké fázi loadsheddingu jste. Často se ale stává, že časy úplně nesedí a tak vám proud zapnou třeba o dvě hodinky později. To je věc, pro kterou jsou Jihoafričané známí. Čas je tu prakticky irelevantní. Hodně afričanů na otázku kdy odpovídá “now now” - to znamená všechno, ale rozhodně ne NOW.

“Lekker” - slovo původně z afrikánštiny, původně se používalo pro dobré jídlo, teď se ale "lekker" říká úplně všemu. Dobrý film? Lekker.

Poslední věc, kterou zmíním, je ta, že nikdo nemá tušení, kde nebo co je Česká republika. Dokonce ani moje učitelka na zeměpis. Můj první den ve škole mě představila jako Nikolu z České republiky, která je součástí Československa.

Pro mě je výměna obrovská změna, ale o to lepší budou moje zážitky.

A pokud o výměně - středoškolském studijním pobytu v zahraničí - uvažuješ taky, zahoď veškeré svoje obavy a vyraž!

Niki, Jihoafrická republika 2021

https://www.yfu.cz/zazitky-studentu/zijeme-v-malem-domecku-v-johannesburgu-2021/

https://www.yfu.cz/

Zapsala: Š. Otepková, třídní učitelka sexty

Obrázek v náhledu: http://www.capetalk.co.za/articles/336346/cape-town-overtakes-johannesburg-as-city-with-most-and-best-paying-jobs-adzuna

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout