Už víme, co máme ve sbírce zkamenělin

V rámci projektu IKAP navštívil naši školu a některé hodiny biologie paleontolog Štěpána Rak, který dostal za úkol roztřídit naši sbírku zkamenělin. Nutno přiznat, že mu v tom zdatně sekundoval oktaván Michal Bouda a my ostatní upřímně trochu tápali a divili se, jak se v tom všem může někdo opravdu vyznat. Odborník své dojmy shrnul na své facebookové stránce :,,Nedávná akce na gymnáziu v Třeboni - určování školní sbírky zkamenělin v rámci výuky se studenty. Je to skvělý způsob, jak jim vše vysvětlit a ukázat typické znaky a rozdíly. Moc děkuji za pozvání Markétě Drábkové a jejím studentům. Slivenecký a lochkovský vápenec v dlažbě před školou svědčí o jeho oblíbenosti i v tak vzdálených místech."

Dojmy fosilií se nepodařilo zjistit, ale je lákavé si představit, jak se radostně shledaly ve stejné zásuvce se starými známými  a jak si třeba karbonské přesličky brebentí  a sdílejí, co se za ty roky na jedné hromadě dozvěděly od kambrijských trilobitů a křídové ježovky.

Pro nás zkameněliny ožily jen na pár minut, po milionech let plavaly v devonském moři, zapadaly do bažin, navzájem se lovily...Ale rozhodně nás upozornily, že na této planetě to nikdo nemá jisté napořád.

Markéta Drábková