Workshop o (ne)sociálních sítích

V souvislosti s nutným rozvojem mediální gramotnosti žáků se kvartáni a zástupci vyšších ročníků gymnázia ve středu 13. dubna 2022 zůčastnili inspirativního a poučného workshopu s názvem "FAKE IT", kterému předcházela výstava v aule na stejné téma. Program pro žáky připravil pražský DOX, financovalo jej naše Sdružení rodičů, kterému za to moc děkujeme. O čem přesně workshop byl, si přečtěte ze dvou zpráv přímých účastníků:

Tomáš Petrů, kvarta:

Dnešní workshop byl pro nás velmi zajímavý, a to nejen díky tématu, které nám bylo velmi blízké. Celý program se točil okolo předstírání a falše na internetu neboli anglickým slovem fake. V první části jsme se věnovali sociálním sítím obecně, jaké kdo z nás používá, jak se stát populárním a jaká rizika se s tím pojí. Poté jsme se pozastavili nad takzvanými falešnými sledujícími a jak je rozeznat od těch normálních. V druhé části jsme rozebrali obsáhlé téma syntetické reality neboli uměle vytvořené reality na sociálních sítích, ale s neexistujícími lidmi. Zabývali jsme se riziky a zneužitím tohoto internetového nástroje, zároveň jsme také hledali možná využití, která by mohla být prospěšná a nápomocná. Na závěr workshopu jsme měli za úkol ve skupinách vytvořit vlastní fiktivní postavu do již zmiňované syntetické reality, což pro nás bylo velmi zajímavé a občas i zábavné. Tímto bychom chtěli srdečně poděkovat DOXu za možnost podívat se hlouběji do končin sociálních sítí a určitě se budeme těšit na další spolupráci.

Jakub Hloušek, septima:

Workshop o (ne)sociálních sítích

Těsně před začátkem prázdnin ve středu 13. 4. 2022 se konal dvouhodinový workshop pro zástupce tříd vyššího gymnázia. Název workshopu byl „Fake it“ a hlavním tématem byly sociální sítě a všechny nástrahy kolem nich. Kromě tématu sociálních sítí proběhla debata o problematice hledání informací na internetu a o fenoménech dnešní doby od hoaxů po fake news. Workshop se uzavřel několika aktivitami, mimo jiné rozeznáváním pravých a počítačově vytvořených fotek lidí, což bylo náročnější, než jsme si zpočátku mysleli.

Někteří naši spolužáci, převážně žáci mladších ročníků, se můžou po prázdninách těšit na přednášky účastníků workshopu, kteří se budou snažit sdílet nově nabyté informace dál a doplní je různými aktivitami.

Přednáška byla velmi zdařilá a my se těšíme, až nově získané zkušenosti budeme moci předat dál.

Foto: ako

Úvodní foto ztaženo zde.