Literární exkurze pro septimu a 3.ročník

V pondělí 16. května 2022 se uskutečnila plánovaná literární exkurze pro dvě třídy vyššího gymnázia, septimu a 3. ročník. V dopoledních hodinách čekala na žáky prohlídka Werichovy vily. Zajímavý výklad byl doplněn i o poslechové jazzové písničky J. Ježka. V jednotlivých sálech si žáci zopakovali a doplnili všechny informace o Osvobozeném divadle, vyzkoušeli si kvíz s hláškami z filmů, ve kterých hrál Jan Werich, podívali se na oblíbené recepty J. Wericha a v přízemí se dočetli i o dalších osobnostech, které ve vile dříve žily: jazykovědec J. Dobrovský a básník  V. Holan.

Odpolední čas strávili žáci na doporučení vyučujících českého jazyka na zajímavých pražských místech: skupina septimánek se vydala pěšky na Petřín, zájemci o historii se přesunuli na Pražský hrad, umělecky zaměření třeťáci zhlédli moderně zrekonstruovanou budovu Muzea na Kampě, kde se dozvěděli nové informace o nedávno zesnulé Medě Mládkové, mecenášce a sběratelce umění, která založila Museum Kampa.

Náplní pondělního letního večera bylo poutavé představení  Pygmalion v Divadle na Vinohradech. Hru napsal irský dramatik J. B. Shaw. Z hereckého obsazení stála nejvýše mladičká  Šárka Vaculíková  v roli Lízy, potrhlé květinářky. Roli profesora Higginse ztvárnil Jan Šťastný. Studenti také ocenili samotného ředitele Vinohradského divadla Tomáše Topfera v jedné z hlavních rolí. Veselohru režíroval Juraj Deák.

Zpět do Třeboně se spokojení studenti vrátili autobusem  kolem půlnoci.

Text: Mgr.Jana Havlová, 17. 5. 2022