Gymnázium Třeboň

Přelet nad kukaččím hnízdem

Ve středu 16. 11. 2022 zhlédli studenti třeboňského gymnázia dopolední představení Přelet nad kukaččím hnízdem v podání herců Divadla Radka Brzobohatého - pod vedením režiséra Lukáše Buriana si v Třeboni zahrál Miroslav Hrabě jako McMurphy nebo Romana Goščíková jako sestra Ratchedová.

Úspěch Keseyho románu Vyhoďme ho z kola ven (1962) byl takový, že již za rok vznikla dramatizace. Jejím autorem je Dale Wasserman. Premiéra divadelní hry, v hlavní roli s Kirkem Douglasem, proběhla v listopadu 1963 v Cort Theatre v New Yorku a nedopadla tehdy příliš slavně. Slávu titulu dovršil až Miloš Forman jeho zfilmováním v roce 1975. Tato elektrizující dramatizace s Jackem Nicholsonem v hlavní roli získala z devíti nominací všech pět hlavních Oscarů za rok 1975. Nejlepší film, herec, herečka, režisér a adaptovaný scénář. 

Ken Elton Kesey se narodil 11. 9. 1935. Na studiích se stal dobrovolníkem ve výzkumu tajného experimentálního programu MIKULTRA, který zkoumal účinky halucinogenů (včetně LSD). Role pokusného králíka v tomto výzkumu, práce nočního hlídače na psychiatrii a rozhovory s pacienty ho později inspirovaly k napsání jeho prvního románu Vyhoďme ho z kola ven a který dosáhl velkého úspěchu a byl zpracován do podoby divadelní hry. Americký spisovatel Kesey se stal hrdinou beatnické generace i éry hippies. Zemřel 10. 11. 2001 ve věku 66 let na rakovinu jater.

První lobotomii provedl v roce 1935 portugalský lékař A. E. Moníz, inspirovaný výsledky pokusu s opičí samičkou, u které chirurgickým přerušením nervových spojů mezi čelními laloky a limbickým systémem došlo k výraznému omezení agresivního chování.Pacientkou, které Moníz lobotomii provedl, byla třiašedesátiletá žena s těžkými depresemi, úzkostnými stavy a paranoidními představami. Do lebky jí vyvrtal dva otvory o velikosti pera, skrz které vpravil do mozku injekční stříkačkou alkohol. Nervová spojení se přerušila, žena se po zákroku vyléčila a údajně to na ní nenechalo žádné následky. Lobotomie se brzy dostala do celého světa. V letech 1936 až 1978 bylo provedeno 35 tisíc lobotomií, mnohé z nich u malých dětí. 

Text zapsala 16. 11. 2022 Mgr. Jana Havlová

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout